10 KÜÇÜK KAHRAMAN, ŞEHİRLERDE HAVAYI TEMİZLEYECEK

22 Mayıs 2020

İzmir Bayraklı’da bulunan Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu’nda öğrenim gören ve oluşturdukları takıma Robokod Kahramanları adını veren 10 öğrenci, dünyadaki oksijenin %65’ini üreten bir canlıyla sokak
lambaları tasarlayarak sera gazı üretiminin önüne geçmeye hazırlanıyor.

Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından organize edilen FLL’nin
(First Lego League) bu yılki teması: City Shaper. Şehirlerdeki binalarda ya da kamusal alanlarda yaşanan sorunlara çözüm arayışıyla yola çıkan katılımcılar, geliştirdikleri projeleri bu turnuvada sunacaklar.

Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu’nda eğitim gören 7. Sınıf öğrencisi
on öğrenci, FLL’de sunacakları projeyle yepyeni bir keşif üzerinden, yeşil şehirler kurguluyor. Binalardan çıkan ve havayı kirleten fosil yakıtların oluşturduğu sera gazına çözüm arayan Robokod Kahramanları adlı takım, hava kirliliğinin olmadığı bir şehir için yaptığı uzun araştırmalar sonucu “Mikro Alg” adında, dünya üzerinde en çok oksijen ürettiği saptanan bir canlıyla hava kirliliğinin önüne geçmeyi planlıyor. Akademisyenlerin, mimarların, çevre ve inşaat mühendislerinin görüşlerini de alarak proje üzerinde ilerleyen takım, dünya üzerindeki oksijenin %65’ini üreten
mikro algleri kullanarak sokak lambaları tasarlayacak. Bu lambalarda Mikro Algler gündüz gün ışığıyla, gece de floresan LED lambalardan beslenecek.

Robokod Kahramanları’nın proje ve turnuva süreçlerini İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir EBA, Dokuz Eylül TeknoPark, TeknoPark İzmir, Yaşar Üniversitesi TeknoPark ve İzmir Bilim Park gibi kurumlar da destekliyor.

fapjunk