24 Saatte Komposta Çeviriyor

25 Mart 2022

Çevre teknolojileri ve bio-organik sistemler alanlarında faaliyet gösteren ProCompo, ürettiği kompost makineleri ile organik atıkları 24 saatte komposta dönüştürüyor. Türkiye’nin 81 ilinde ve 16 ülkede çalışmalarına devam eden şirket en verimli şekilde atık bertarafı sağlayan makinelerini geliştirerek yakında evlerde kompost üretebilecek hâle gelecek.

Kâğıtlar, camlar, plastikler geri dönüştürülerek yeniden kullanılabilir maddelere dönüştürülüyor. Sebze ve meyve kabukları, yemek artıkları da son yıllarda kompost hâle getirilerek gübre olarak kullanılmaya başlandı. Yeni yeni yaygınlaşan kompostlama çalışması ile organik atıkların bertarafı mümkün oluyor.

Kompost, organik maddelerin doğru fermente edilmesi sonucu ortaya çıkan, yüksek oranda organik madde içeren toprak verimliliğini arttırıcı ve toprak düzenleyici bir zirai ürün. Organik atıkların dönüşümü ile ortaya çıkan kompost maddesi toprakta yetişen her türlü bitkinin mineral ve vitamin bakımından daha zengin olmasını sağlıyor.

Toprağa uygulandığında kompostun suyu; sulamayı azaltmaya ve hatta ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek kadar iyi tutuyor. Bu, büyük çiftlikler için olduğu kadar kendi ev bahçeniz için de geçerli.

Kompost Kullanmanın Toprağa Faydaları Nedir?

Türkiye’de gıda yetiştirilen birçok tarım alanında toprak kalitesi düştüğünden kompostun toprağı iyileştirebileceği gerçeği özellikle önemli. İster şehir park- larında ister kendi bahçenizde olsun, toprağı iyileştirmenin en basit ve en kolay yollarından biri kompost eklemektir. Parçalandıkça, toprağa önemli besin maddeleri veren kompost bitkilerin ihtiyaç duyduğu üç temel besin maddesini içerir: azot, fosfor ve potasyum. Kompost ayrıca topraktaki faydalı bakteri ve mantarların sayısını ve çeşitliliğini artırarak bitkilerin büyümesine yardımcı olur.

MAKINEDE 24 SAATE KOMPOST YAPMAK

Organik atıkları kompost hâline getirmek için farklı yöntemler kullanılıyor. Ancak bu hususta da teknoloji devreye girdi ister istemez. Artık kompost yapan makineler kullanılmaya başlandı. ProCompo Kompost Makinesi bunlardan biri. Yerli üretim bu makineler tüm organik içerikli atıkları 24 saat içerisinde hızla bertaraf ederek komposta dönüştürüyor.

Kompostun ne olduğunu ve bu makinenin nasıl çalıştığını öğrenmek için ProCompo Yönetim Kurulu Üyesi Doruk İnmez ile konuştuk.

Kompost Geri Dönüşümü Ve Kompostu Hiç Bilmeyen Birine Nasıl Anlatırsınız?

Kompost, toprağın içinde mineral ve vitamin dengesini düzenleyen, toprağın genel atmosferini bitkinin yetişmesi için en elverişli hâle getirmeye yardımcı olan materyallerdir. Öncelikle kompost üretiminin çevremize, ülkemize ve dünyaya katkılarına değinmek lazım. Kompostlamak insanların organik atıkları geri dönüştürebileceği tek geri dönüşüm yöntemidir. Özellikle tükettiğimiz be- sinler başta olmak üzere organik atıkları kompost yöntemiyle doğaya tekrar kazandırıp biraz önce bahsettiğim faydalarla toprağa en kısa sürede yardımcı oluyoruz.

Geri Dönüşümle Kazandığımız Kompost Hangi Alanlarda Çok Sık Kullanılıyor?

Kompostun kullanım alanları çok ge- niştir ben en popüler birkaç alanı size anlatayım. Kompost tek başına da kullanılabilir fakat en ideal yöntem kompostu kullanacağımız toprakla harmanlayarak kullanmaktır. Bunun yanında solucan gübresi üreticilerinin de solucan maması olarak kullanması da bir alternatiftir. Ayrıca işlenmeye de müsait bir üründür.

Hangi Ürünlerden Kompost Yapabiliriz?

Organik her üründen direkt kompost elde edebilirsiniz. Bu konuda da bir bilgi karmaşası var sizi aydınlatayım. Biz doğadan gelen ve doğada biyobozunur olan her ürüne organik diyoruz. Buna domates, salatalık kabukları bir örnektir, yemeklerimizden artan bir tavuk da olabilir.

Peki Firma Olarak Neler Yapıyorsunuz?

Procompo firması olarak faaliyet alanımız atık yönetimi. Yani hedefimiz şu, kullanılan ya da artan materyalleri doğru bir şekilde tekrar işleyerek yeniden kullanılabilir hâle getirmek. İsmimize de ilham kaynağı olması da gösteriyor ki uzmanlık alanımız kompost makineleri. Bizi bu alanda farklı kılan yönümüz ise bizim makinelerimizin sadece 24 saat içinde bütün organik atıkları gözümüzün önünde kompost hâline getirmesi.

Kompost Herkesin Yeni Yeni Duyduğu Ve Daha Tam Olarak Hakim Olmadığı Bir Konu. Makinenize Ilk Tepki Ne Oluyor?

Öncelikle biz de kompost konusunun az bilindiği düşüncesindeyiz. Fakat Türkiye’de çok bilinçli ve gittikçe daha da bilinçlenen bir toplum var. Önceden bu yaptığımız iş bir iyilikti. Doğayı düşünüyorum iyilik yapıyorum düşüncesi hâkimdi artık bu bir zorunluluk oldu. Doğayı düşünüyorum çünkü zorundayım. Bu konuda tanıtım çalışmalarımız oluyor. Kompost nedir nasıl yapılır gibi etkinliklerimiz oluyor. Ana misyonlarımızdan biri de ufak ve kompakt makineler üretip bunu restoranlarda, AVM’lerde, hastanelerde rahatlıkla herkesin kullanmasını sağlamak.

Peki Yakın Zamanda Bu Kompost Makinelerinin Evlere Girme Ihtimali Var Mı?

Var. Yakın zamanda Ar-Ge çalışmalarımız tamamlanacak ve biz ev tipi kompost makinemizin lansmanını yapacağız. Yine bir günde kompost yapabilecek ve çok daha erişilebilir boyutlarda olacak

Kompost Edilmiş Organik Atıklar Evde Nasıl Değerlendirilebilir?

Evde bitkilerimizin toprağına karıştırılabilir, hobi bahçeniz varsa burada yetiştirdiğiniz bitkiler için kullanılabilir. Bunun yanında bizim cam ve metallerin biriktirildiği gibi biriktirme kutularımız olacak bir çok projemizde de olduğu gibi dolduğu zaman sensör bize haber verecek ve biz siz evde değerlendirdikten sonra elinizde kalan kompostları sağlıklı bir şekilde cam, kâğıt, metal atıkların toplandığı gibi kom- postlarınızı toplayacağız.

fapjunk