58 Boeing Ağırlığında

6 Ocak 2021

Dünya genelinde 27 ülkede yapılan yeni bir araştırma, kullanılmayan ve evin bir köşesinde tozlanmaya bırakılmış telefonların büyüklüğünü ortaya koydu. Buna göre kullanılamayan akıllı telefonlar, 58 adet Boeing uçağının ağırlığından fazlasına denk geliyor.

Modern dönemin en büyük sorunların- dan bir tanesi olarak görülen tüketim çılgınlığı, pek tabii akıllı telefon dünyasında da kendisini gösteriyor. Her sene üretici şirketler tarafından birçok yeni akıllı telefon modeli çıkartılıyor. Tabii bu tür “hızlı tüketimler” çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor.

reBuy tarafından 27 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre insanlar, eski telefonlarını ellerinden çıkarma konusunda çok fazla çaba sarf etmiyorlar. Özellikle İsveç, 27 ülke arasında bu konuda lider konumda bulunuyor. Araştırmaya göre İsveç’te kişi başına kullanılmayan telefon sayısı ortalama 1,31.

Tabii “Kullanılmayan telefon evin bir köşesinde dursun ne olacak?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak çalışmaya göre 27 ülkedeki kullanılmayan ve evin bir köşesinde duran telefonlar altın, gümüş, paladyum ve bakır gibi 2,2 milyar dolar değerinde değerli metali içerisinde bulunduruyor.

Bu 27 ülke arasında kullanılan telefonların satılması ya da hediye edilmesi konusunda liderlik %49 ile Danimarka’da bulunuyor. Bu kuzey ülkesini %41 ile Fransa ve Polonya takip ediyor. Araştırmaya göre bu 27 ülkenin oluşturduğu elektronik atıklar 23 bin 964 tona denk geliyor. Bu da yukarıda söylediğimiz gibi 58 adet Boeing 747-8 uçağına ya da her biri 173 ton olan 138 mavi balinanın ağırlığına eşit.