ABD Kağıt Sektörünü İncelediler

12 Temmuz 2022

ABD’de ikamet edenlerin yaklaşık %94’ü, geçen yıl en az bir kağıt türü için geri dönüşüm hizmeti aldı.

Amerikan Orman ve Kağıt Derneği (AF&PA) ile danışmanlık firması Resource Recycling Systems (RRS) tarafından yürütülen geri dönüşüme erişim çalışması sonuçları açıklandı. Geçen yıl ABD genelinde kağıt ve karton geri dönüşümüne ilişkin konut erişimi incelendi. Araştırma, 197 milyon insanın en az bir kağıt-karton kategorisi için geri dönüşüm hizmeti aldığını tespit etti.

AF&PA Endüstri İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Terry Webber, ABD’deki fabrikaların 2021’de şimdiye kadarki en yüksek seviye olan 24,3 milyon ton oluklu mukavva tükettiğini bildirdi. AF&PA’ya göre, 2021’de ABD’li üreticiler şu miktarlarda geri kazanılmış elyaf aldı: 24,3 milyon ton oluklu mukavva, 4,1 milyon ton karışık kağıt, 2,6 milyon ton yüksek kaliteli ofis kağıdı, 967.000 ton kağıt hamuru ikame ve 945.000 ton gazete. AF&PA’ya göre, geçen yıl ABD’den dünyanın dört bir yanındaki fabrikalara 17 milyon ton çeşitli elyaf ihraç edildi.

AF&PA Başkanı ve CEO’su Heidi Brock, ABD kağıt fabrikaları tarafından planlanan veya açıklanan üretim kapasitesi yatırımlarının 2019 ile 2023 yılları arasında yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu ve bu projelerin geri kazanılmış elyaf için nihai pazar kapasitesini yılda yaklaşık 8 milyon ton artırmasının beklendiğini söyledi.

Rusya’daki Üretimi Durdurdu

Stora Enso, Ukrayna’da devam eden işgal nedeniyle Rusya’daki tüm üretim ve satışları bir sonraki duyuruya kadar durdurdu. Stora Enso’nun Rusya’da yaklaşık 1.100 kişiyi istihdam eden üç oluklu paketleme tesisi ve iki kereste fabrikası bulunmakta. Şirket ayrıca Rusya’ya ve Rusya’dan yapılan tüm ihracat ve ithalatı durduracak. Stora Enso’nun Rusya’daki satışları, toplam grup gelirlerinin yaklaşık %3’ünü oluşturuyor. Stora Enso, ambalaj, biyomalzeme, ahşap yapı ve kağıt alanlarında lider yenilenebilir ürünler sağlayıcısı ve dünyanın en büyük özel orman sahiplerinden biri.