ABD Neden Cam Geri Dönüşümünde Geri Kaldı?

11 Kasım 2021

ABD’de cam geri dönüşüm oranı yüzde 33 seviyelerinde. Avrupa ülkelerinde cam ambalajların yüzde 90’ının geri dönüşüme girdiği düşünüldüğünde ABD’nin çok geride kaldığı görülüyor. Kuzey Amerika cam ambalaj endüstrisini temsil eden Glass Packaging Institute’ün (GPI) hedefi, 2030 yılına kadar ulusal geri dönüşüm oranını %50’ye çıkarmak.

ABD’deki en büyük kırıntı tedarikçisi olan Strategic Materials’ın Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Laura Hennemann, Avrupa’nın ilerici mevzuatı ve geri dönüşüm politikalarının ABD’dekilerle karşılaştırıldığında büyük bir rol oynadığını söylüyor. Henneman, “Yeni ürünlerde minimum geri dönüştürülmüş içerik belirleyen yasalar ve geri ödeme içeren depozito programları insanları doğru olanı yapma konusunda teşvik ediyor. Bu da daha yüksek cam geri kazanım oranlarına yol açıyor.” diyor.

Hennemann’a göre bir diğer faktör, ABD’nin birçok Avrupa ülkesine göre daha büyük olmasıdır. ABD içindeki uzun mesafeler cam geri dönüşüm ekonomisini olumsuz etkiliyor. Henneman, “Cam ağırdır ve çok sayıda kırsal topluluktan toplayıp bir ayırma merkezine getirmek ve ardından ortaya çıkan kırıntıları bir üreticiye göndermek maliyetlidir.” diyor. Hennemann, bu nedenle, ABD’deki bazı geri dönüşüm merkezlerinin, ayırdıkları malzemelerden herhangi bir camı geri kazanmadığını çünkü yakınlarda değerli hâle getirecek hiçbir alıcı olmadığını açıklıyor. Ek olarak, ABD’deki geniş açık alanların, uygun maliyetli çöp depolama oranlarına dönüştüğünü söylüyor.