ABD’DE İNSANDAN GÜBRE DÖNEMİ!

9 Mart 2020

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, hayatını kaybedenlerin toprağa gömülmesi işlemiyle, yakma işleminin 8’de 1’i kadar enerji harcanıyor. Ayrıca ölü bedenler 30 günde 0,75 metrekarelik toprağa dönüşüyor.

Ölüleri yakmak mı, gömmek mi? ABD’de bulunan Recompose isimli şirket de “gömmek” dedi. Ölülerin yakıldığı ABD’de bir şirket, ölülerin bedenlerini gömerek 30 gün gibi kısa bir sürede 0,75 metrekarelik toprağa dönüştürdüğünü açıkladı ve bu işlemle ölüyü yakma işleminin sekizde biri kadar enerji harcandığı saptandı.

Firmanın ilk şubesi Seattle’da açılacak. Ki ölülerin gömü olayına Washington eyaleti meclis üyeleri de yeşil ışık yaktı. Mayıs 2020’de yürürlüğe girecek olan yasa, Recompose’un, doğal gömü alanı bulunmayan şehirlerde ve kentsel alanlarda çevre dostu cenaze uygulamaları fikrini destekleyerek; cenaze evlerinin, insan kalıntılarının toprağa dönüştürülmesinin hızlandırılmasını sağlayacak uygulamalarına onay verecek.

Ölü bedenler firmanın yeniden kullanılabilir altıgen ünitelerinde kompostlaştırılacak. Gövdeler, ağaç yongaları ile kaplanıp havalandırılarak doğal olarak oluşan mikroplar ve faydalı bakteriler için mükemmel ortam sağlayacak ve 30 günde toprağa dönüşecek. Kompostlaştırma işlemi sonrası ortaya çıkan birkaç el arabası kadar toprak, hayatını kaybeden kişinin yakınlarına verilecek. Onlar da isterlerse kendi bahçelerinde bu toprakla bitki yetiştirebilecek.

İNSAN GÜBRELEMENİN FAYDALARI NELER?

Recompose insan gübrelemenin faydasını “İnsan kalıntılarını toprağa dönüştürerek atıkları minimize ediyoruz ve yeraltı suyunu mumyalama sıvısı ile kirletmekten kaçınıyoruz. Yakma, tabut üretimi, mezar taşı ve kefen üretiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarını önlüyoruz” şeklinde açıklıyor.