ABD’de Plastik Geri Dönüşümünü Artıracak Tesis

22 Şubat 2023

Cyclyx International, ExxonMobil ve LyondellBasell şirketleri Teksas Houston’da “türünün ilk örneği” plastik atık ayırma ve işleme tesisi inşa ediyor.

3 şirket tarafından kurulan Cyclyx Döngüsellik Merkezi’nin yılda yaklaşık 150.000 ton hurda işlemek üzere 2024 yılında kapılarını açması planlanıyor. Tesisin, gelişmiş geri dönüşüm teknolojileri ile plastik atık tedarik zincirindeki “kritik bir eksik halkayı” tamamlayacağı açıklandı. Geri dönüşüm tesisinin maliyetinin 2023 yılı başında nihai yatırım kararı alınmasına bağlı olarak 100 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.

ExxonMobil’de Yeni Pazar Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dave Andrew, “ABD’nin genel geri dönüşüm oranını artırmaya yardımcı olmak ve döngüsel ürünlere yönelik artan müşteri talebini karşılamak için, hükümetler ve endüstri tarafından atıkları toplamak ve ayırmak için daha fazla yatırım yapılması gerekiyor.” diyor.

Cyclyx CEO’su Joe Vaillancourt, “Bu proje, özel olarak harmanlanmış plastik ham madde ihtiyacının ne kadar önemli olduğunun kanıtı olarak hizmet ediyor. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre harmanladığımız kimya profillerine dayalı olarak çok çeşitli atık plastiği kabul etme ve işleme yeteneğimizle, bugün gönderilen geri dönüşümü zor atık plastikler için yeni bir dizi geri dönüşüm seçeneği yaratıyoruz.” dedi.

Cyclyx, 2026 yılına kadar yılda 650.000 tondan fazla atık plastik işlemeyi hedefliyor. Bu tesis plastik geri dönüşüm oranını %10’dan %90’a çıkarması bekleniyor. ■