AB’den Plastikte Radikal Kararlar

21 Eylül 2021

Avrupa’da tüm meşrubat şişe ve ambalajları yüzde 100 geri dönüştürülmüş plastikten üretilecek. AB ülkelerinde tek kullanımlık plastik tabak, bardak gibi ürünlerin kullanımını yasaklayan kanun 3 Temmuz’da yürürlüğe girdi.

Avrupalı meşrubat üreticileri, 2021 yılının mayıs ayında 2030 için yeni vizyonlarını açıkladı ve on yılın sonunda plastik şişelerde yüzde 100 geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzeme kullanma planlarını duyurdu. ‘Döngüsel ambalaj vizyonu’ olarak adlandırılan modeli endüstri grubu UNESDA başlat- tı. 2025 yılına kadar şişelerin üzerindeki plastik kapakların yüzde 100’ünün; pet şişelerin de yüzde 50’sinin geri dönüştü- rülmüş içerikten oluşturulacağı taahhüt

edildi. 2030 yılına kadar ise pet şişelerinde de yüzde 100 oranına ulaşılması hedefleniyor.

AB Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, plastikten yapılan ve kullanıp atılan tabak, çatal, bıçak, bardak, kulak çubuğu ve pipet gibi ürünler AB pazarına giremeyecek. Ayrıca polistirenden yapılmış yiyecek ve içecek kutuları da bu kapsamda olacak. Yeni yasayla, alternatifi bulunan tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımının azaltılması hedefleniyor.