Adana’da Enerji Üreten Entegre Kağıt Fabrikası Kurulacak

9 Mart 2020

Kıvanç Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Kâğıt Üretim Fabrikası Entegre Projesi’nin Adana’da hayata geçirilmesi planlanıyor.

Adana’da faaliyet gösteren Kıvanç Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., Seyhan’ın Zeytinli Mahallesi’nde kâğıt üretimi yaparken, buhardan enerji üreten, içerisinde atıksu arıtma sistemi de olan bir bütünleşmiş (entegre) kâğıt üretim fabrikası kurmayı planlıyor.

Proje kapsamında; iki kâğıt üretim makinesi ile 727.000 ton/yıl kâğıt üretimi gerçekleştirmek için 45 MWt enerji santrali ve 35 MWt yedek doğalgaz kazanı devreye alınacak ve 15.000 m3/gün kapasiteli Atıksu Arıtma Tesisi inşa edilecek.

Tesiste orman ürünleri ve selülozdan kâğıt üretilecek. Tesisin toplam kapasitesi 727.000 ton/yıl olacak. Yatırım iki etap halinde gerçekleştirilecek. Birinci etapta yaklaşık 248.000 ton/yıl üretim kapasiteli birinci makine işletmeye alınacak. İkinci etapta ise yaklaşık 479.000 ton/yıl üretim kapasiteli ikinci makine devreye alınarak, planlanan nihai kapasite olan 727.000 ton/ yıla ulaşılacak.

80 MW’LIK ENERJİ ÜRETİM TESİSİ İÇERECEK

Proje kapsamında birinci etapta kurulacak 248.000 ton/yıl üretim kapasiteli tesisin buhar ihtiyacının tamamını karşılamak üzere 45 MWt gücünde akışkan yataklı bir kömür kazanı kurulması planlanıyor. Enerji santrali içerisinde akışkan yataklı kömür kazanına yedek olarak yaklaşık 35 MWt gücünde doğalgaz kazanı kurulması planlanıyor. Yedek doğalgaz kazanı, akışkan yataklı kömür kazanında oluşacak arıza veya bakım durumlarında kullanılacak. Enerji santralinin toplam kurulu gücü 80 MWt (45 MWt Akışkan Yataklı Kömür Kazanı ve 35 MWt Yedek Doğalgaz Kazanı) olacak.

Kurulacak atıksu arıtma tesisinin kapasitesi ise birinci etap için 5.000 m3/gün olarak planlanıyor. İkinci kâğıt üretim makinesinin devreye girmesiyle birlikte toplam kapasite 15.000 m3/gün olacak.

Entegre üretim tesisi projesinin toplam maliyetinin ise 700 milyon TL olacağı öngörülüyor.