Akıllı Yeraltı Çöp Toplama Sistemi

6 Nisan 2021

Başakşehir Belediyesi’nin atıkla mücadelesi her alanda devam ediyor. Başakşehir’de çöp konteyneriyle ilgili çağdaş yeni düzenlemeler yapıldı.

Önemli bir kısmı yer altına alınan çöp konteynerlerine yerleştirilen sensörler sayesinde, çöp miktarı araçtan veya merkezden tespit edilerek rota belirleniyor. Modern yeraltı çöp konteyneri sistemiyle, çöp ve atıklar yer altında izole edilerek koku, bakteri, hastalık ve benzeri istenmeyen sonuçların önüne geçilirken görsel kirlilik de tamamen ortadan kaldırıldı. Proje kapsamında ilçe geneline 650 yeraltı, 350 yerüstü olmak üzere bin adet akıllı çöp konteyneri konumlandırıldı. 3 bin 200 litre kapasiteli konteynerler ile günlük 180 ton atık toplanıyor. Bugüne kadar pek çok yerel yönetimin örnek aldığı proje, Uluslararası İdealkent ve Sürdürülebilir İş Ödüllerine de layık görüldü.

ATIK NAKİT İLE GERİ DÖNÜŞÜME TEŞVİK

Başakşehir Belediyesi, “Atık Nakit” uygulamasıyla da dikkat çekiyor. Ev ve işletmelerde oluşan geri dönüştürülebilir atıkları toplayan vatandaşlarla, belediyelerin lisanslı toplayıcılarını bir araya getiren uygulama sayesinde evsel geri dönüşüm oranının en üst seviyeye çıkarılması hedefleniyor. Tüm bu çalışmalar ile İstanbul ortalamasında 1,22 kilogram olan kişi başı çöp miktarı, Başakşehir’de 0,77 kilograma kadar düşürüldü.