Ambalaj Atıklarının Toplanmasında Yeni Dönem

23 Şubat 2022

Muratpaşa Belediyesi, Antalya’nın tarihî kent merkezi Kaleiçi’nde bulunan işletmelerden ambalaj atıklarının toplanmasında yeni bir dönem başlatıyor.

Otelleri, pansiyonları, restoranları, kafeleri ve eğlence mekanları ve dört mahallesinde sakinleriyle Antalya’nın yaşayan antik kenti Kaleiçi’nde, Muratpaşa Belediyesi cam, kâğıt, plastik ve metalden oluşan nitelikli atıklarının toplanmasında yeni bir çalışmayı hayata geçiriyor. Muratpaşa Belediyesi, ayrıştırılan ambalaj atıklarını işletmelerden tek tek toplayacak. İş yerinde ambalaj atığı biriktirme imkânı olmayan esnaf ise beş noktada yer alan atık toplama otomatlarını kullanacak.

Yeni dönemde, işletmeler ambalaj atıklarını, yemek artıkları, sebze ve meyve kabukları, peçete, havlu kâğıt gibi diğer evsel atıklardan ayrıştıracak ve ayrıştırılan atıklar Muratpaşa Belediyesi ekiplerince iş yerlerinden tek tek toplanacak. Ekipler her gün 00.00–08.00 ve 13.30-15.30 saatleri arasında işletmeleri dolaşarak ambalaj atıklarını alacak. Ancak, belirlenen saat dışında ambalaj atıklarını atma gereği duyan ya da işletmesinde atıkları biriktirmek için yeri olmayanlar için atık otomatları devreye girecek.

Dijital Anahtarlıkla Açılacak

Dijital anahtarlıklarla çalışacak otomatlar, Kaleiçi’nde beş noktaya yerleştirildi. Muratpaşa Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Mühendisi Bersu Erdoğdu, otomatların enerjisini güneşten sağladığını belirterek, “İşletme yetkililerine verilecek özel tasarlanmış anahtarlıklarla manyetik alana anahtarlık okutulacak. Hazne otomatik olarak açılacak ve ambalaj atıkları yerleştirildikten sonra yine el okuması ile hazne kapatılacak. Kutu dolduğunda tarafımıza uyarı mesajı gelecek. Ekiplerimiz hemen gelip boşaltacak.” ifadeleriyle sistemin nasıl çalışacağını anlattı.

fapjunk