Aslı Abla ile Sıfır Atık Kahramanları

2 Temmuz 2019

Atık Kağıt ve Geridönüşümcüler Derneği (AGED) çocuklara oyunlar eşliğinde sıfır atık bilinci veriyor, geri dönüşümü öğretiyor.

AGED, geri dönüşümün önemini göstermek için sık sık çocuklar için etkinlikler ve yarışmalar düzenliyor. “Ağaç yaşken eğilir” düşüncesi ile hareket eden AGED, çocukların hem eğlenmesini hem de bilgilenmesini sağlıyor. “Aslı Ablayla Sıfır Atık’’ isimli etkinliklerde çocuklara oyunla eşliğinde çevre bilinci kazanmaları sağlanıyor. Alışveriş merkezlerinde düzenlenen etkinliklere veliler ve çocuklar büyük ilgi gösteriyor. Anne ve babaları ile etkinliğe katılan çocuklara AGED Gönüllüsü Aslı Abla eğitimler veriyor. Bir yandan atık nedir, neler geri kazanılır gibi konuları anlatan Aslı abla, bir yandan da çocuklarla oyunlar oynuyor. Yapılan etkinlikte süt kutularının kompozit atık olduğu ve pipetleri ile birlikte atılması gerektiği anlatılırken, çocukların kendilerine dağıtılan sütleri içtikten sonra anlatıldığı gibi süt kutularını geri dönüşüm kutularına atmaları sağlanıyor. Ayrıca dağıtılan karaçam tohumları çocuklarca, velilerin de yardımıyla toprağa ekiliyor.

Kağıt bardakların sadece bir bardak olmadığını, yaratıcılık ile beraber telefon, ahtapot ya da çeşitli sesler çıkartan oyuncaklar olabileceğini uygulamalı olarak gösteren Aslı Abla, bu sayede çocukların ilgisini çekerek çocuklara geri dönüşüm farkındalığı kazandırmaya çalışıyor. Aslı Abla bu etkinliği hazırlarken çoklu zeka kuramından yola çıktıklarını anlatıyor. Her çocuğun zeka türünün farklı olduğunu belirten Aslı Abla, “Sanatsal zeka, görsel ve uzamsal zeka, müzik ve ritmik zeka, doğacı zeka, sözel zeka ve bedensel, kinestetik zekalarına uygun, farkındalığı ifade ettirebilecek ve kalplerine dokunabilecek başlayıp biten tarzda etkinlikler yaptık. Onlara sıfır atığı anlatıyoruz.” diyor. Etkinliğin sonunda ise çocuklara sertifika ve “Geri Dönüşüm Kahramanı’’ rozeti hediye ediliyor