ATIK KAĞIT PİYASASI YÖNÜNÜ ARIYOR

12 Temmuz 2019

Çin’in ithalat yasağı adımından geri atması beklenmiyor. Amerika kağıt piyasası henüz bu duruma adapte olamadı, Avrupalı üreticiler ise alternatif olarak Vietnam, Endonezya, Tayvan gibi ülkelere satış yapmaya başladı.

Çin 1 Ocak 2018 itibariyle dört ana kategoride 24 çeşit katı atığın ithalatını yasakladı. Bu dört ana kategori atık plastik, kağıt, demir-çelik cürufu ve tekstilden oluşmakta. Bu kararın ardından Çin, yurtdışından daha az geri kazanılmış kağıt ithal etmeye başladı. İthalat 2017’de 21 milyon ton iken 2018’de 17 milyon ton civarına düştü. Bu yıl piyasa analistleri hurda kağıt ithalatının yaklaşık yüzde 40’lık bir düşüşle 10 milyon tona inmesini beklemekte. 2020 için, sadece altı milyon ton anlamına gelen yüzde 40’lık bir düşüş olabileceği tahmin ediliyor. Çin kağıt endüstrisi ise hükümetin 14 milyon ton geri kazanılmış kağıt ithalatı için lisansları onaylayacağını düşünmekte. Kuzey Amerika geri kazanılmış kağıt piyasası, eski oluklu konteynerlere (OCC) yönelik iki aydır devam eden talep sonrasında, ticaretin istikrarı konusunda endişeli. Çin hükümetinin Aralık ayında beklenenden daha iyi bir ithalat lisans çıkarmasıyla birlikte, 2019 yüksek bir beklenti ile başlamıştı. Ocak ayındaki hayal kırıklığına uğratan ihracat siparişlerinin etkileri, Yeni Ay Yılı kutlamalarının sonunda siparişlerin zamanla daha iyi olacağı beklentisiyle azaldı. Ancak Şubat ayının sonunda ABD’nin OCC ve diğer geri kazanılmış kağıtlar için olan fiyatları, ihracat düzelemediği ve yerel üreticiler beklemede olduğu için düşüşünü sürdürdü. Birçok tüccar, ihracat için üretilen konteyner talebindeki düşüşün asıl sorun olduğunu belirtiyor. Bazıları ise yerli kutu talebinin de uyarı teşkil ettiğini belirtiyor. Düşen konteyner talebi, zayıflayan bir ekonomiye işaret edebilirken, Tedarik Yönetimi Enstitüsü (TYE-ISM) Şubat ayında iyimser bir rapor sundu. İmalat sanayiinde ABD’nin ekonomik faaliyetlerinin Ocak ayında genişlediğini ve genel olarak ekonominin ardışık 117 aydır büyüdüğünü ekledi. TYE’nin imalat sektörü için ticari güvene ilişkin bir anketi olan aylık Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Ocak ayında, 54.3 puanlık Aralık ayına kıyasen puanın 56.6 olduğunu ve 2.3 artış gösterdiğini gözlemledi. Kuzeybatı Pasifik’teki bir borsacı, karton üreticilerinin işletme oranının geçtiğimiz yazın çoğu için yüzde 99’a kadar düştüğünü belirterek, “Bir süredir ilk kez pazarla ilgili aksaklıklar duymaya başladık.” dedi. Önümüzdeki üç yıl içinde aktif olması planlanan yeni ABD konteyner kapasitesi dalgasıyla, sektör için düşük işletme oranları, Wall Street analistleri dışında aylardır aşırı kapasiteden hoşnutsuzluklarını dile getiren insanlar için endişe haline geliyor. Şubat ayında OCC fiyatları, geçtiğimiz yazdan bu yana en düşük seviyelerine gerilerken, karışık kağıt fiyatları çoğunlukla üreticilerin tedarikçilerinin desteğiyle aynı kalmayı başardı. Bu arada, düşük kağıt hamuru fiyatları kimyasal mürekkepten ayırma derecelerini ve kağıt hamuru alternatiflerini olumsuz yönde etkiledi.

AVRUPA DENGEYİ SAĞLIYOR

Avrupa fiyatları Şubat sonunda sabitlendi. Aralık ayından Mart ayına kadarki düşüş, ton başına yaklaşık 25-30 ABD Doları idi. Avrupa’daki birçok paketleyici, Çin’e yüksek miktarlar ve hacimlerde satışların yapılabildiği zamanların gerçekten de bittiğinin farkında. Bu değişim, artık geri dönüşün olmadığına inandıklarının bir göstergesi olan işgücünün bazı ya da büyük bir kısmını bırakmaya hazırlanan Çinli fabrikaları etkiliyor. Avrupa’da yeni ambalaj kağıdına olan talep azaldı ve fabrikalar son birkaç haftadır büyük siparişler vermiyor. Piyasa kaynaklarına göre fiyatlarda daha fazla düşüş yaşanması muhtemel. Orta ve yüksek kaliteli geri kazanılmış kağıt fiyatlarının önemli ölçüde azaldığı da dikkat çekiyor. Diğer taraftan, piyasada plastikler konusunda olumlu bir endişe gelişimi hissedilmekte, çünkü üreticiler özellikle ambalaj endüstrisinde eğer mümkünse plastikleri kağıtla değiştirmekteler.

BAZI FABRİKALARDA ÜRETİM DURDU

Taleple uyumlu kalmak için üretim ise genellikle bir miktar azaltılmış durumda. Kısa süre önce Smurfit Kappa Reormond Papier tesisinin yeniden yapılanmakta olduğu açıklandı. Bu, proje tamamlanıncaya kadar ayda 5000 ton geri kazanılmış kağıt kapasitesinin düşmesi anlamına gelmekte. Almanya, Klingele Group, 10 Mart’tan itibaren üretimini askıya aldığını ve bunun 12 hafta sürmesinin beklendiğini açıklamıştı. Güney Avrupa’da, kağıt fabrikası La Bourray’ın üretimi askıya aldığı bildirildi. Aynısı kağıt hamuru Greenfield fabrikası için de geçerli – her iki alan da Fransız firma Sequana’ya ait. İngiltere’deki Norveçli şirketler büyük miktarlarda geri kazanılmış kağıt satın alıyorlar. İngiltere’de, yerli renkli kağıda talep düşük, kağıt peçete nispeten sabit iken kartonda da talep azaldı. Olumlu tarafından bakmak gerekirse, Palm Paper, yılda 200.000 ton kapasiteye sahip olacak olan Kings Lynn’de bulunan kağıtlar için bir tasnif merkezi planlamakta. Asya’daki diğer ülkelerle ticaret yapmak daha mantıklı görünüyor. İthalatçılar yüksek miktarlarda ürünler alıyor ve önde gelen pazarlar Vietnam, Endonezya ve Tayvan olarak görünmekte.