ATIKLAR ALTIN OLUYOR

16 Eylül 2019

Şahinbey Belediyesi, Türkiye’de bir ilk olan ‘Bankam Atık’ projesini hayata geçirdi. ‘Atıklar Bankam Atık Noktalarında Altına Dönüşüyor’ geri dönüşüm projesine vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor.

Çevre bilinciyle hareket eden Şahinbey Belediyesi, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirerek, ilçe genelinde ev ve iş yerlerindeki geri dönüşüm malzemelerini toplayarak getiren tüm vatandaşlara altın dağıtıyor. Bankam Atık merkezlerinde çöplerini plastik, kağıt ve cam gibi cinslerine ayıran vatandaşlar hem atıkların geri dönüşümüne katkı sunuyor hem de aile bütçelerine destek olmak adına kendilerine Şahinbey Belediyesi tarafından dağıtılan Bankam Atık kartlarına yüklenen puanlar ile gram, çeyrek ve tam altın alarak ekonomik olarak kazanç sağlıyor.

Şahinbeyli vatandaşlar ev ve işyerlerindeki atıkların kendilerine belediye tarafından dağıtılan çöp poşetlerin- de biriktirip Bankam Atık merkez- lerine ulaştırıyor. Bankam atık merkezindeki görevliler getirilen atıkları tek tek tartarak vatandaşa belediyenin öncesinden dağıtmış olduğu Bankam Atık kartlarına puanlar yüklenmesi sağlanıyor. Bankam Atık kartı sahibi vatandaşlar bu yüklenen puanların 50 puan olmasıyla gram altın, 75 puana ulaştıklarına çeyrek 140 puanda ise yarım altın almaya hak kazanıyor.

Geri dönüşüm çalışmalarına 2016 yılından itibaren 84 bin 5573 ton karışık ambalaj atığını geri dönüştüren Şahinbey Belediyesi günlük 120 ton atığı geri dönüştürerek ekonomiye önemli katkılar sağlıyor. Şahinbey Belediyesi öğrencilere çevre bilincini aşılamak ve yaygınlaştırmak adına okullarda geçtiğimiz aylarda Yeşil Düdük Projesini başlatmıştı. Ziyaret edilen okullarda çevreye çöp atan vatandaşların düdük çalarak uyarılması noktasında 131.703 öğrenciye yeşil düdük dağıtarak öğrencilerin bilinçlenmesi sağlandı. Ayrıca tüm okullarda öğrencilere geri dönüşümün önemini anlatılarak boyama kitapçıkları dağıtıldı.