Balık Ağlarından Bisiklet

9 Kasım 2022

Hollandalı genç girişimciler, balıkçı ağlarından bisikletler tasarladı. Şirket yakın bir zamanda dünya genelinde plastik atıkları kullanarak bisikletler üretmeyi hedefliyor.

Alman plastik mühendislik şirketi Igus, plastik bir bisiklet tasarımı ve üretimi üzerinde çalışan Hollandalı MTRL firması ile işbirliği yaptı. İki firma tamamen plastikten oluşan yepyeni bir bisiklet tasarladı. Üretilen bisiklet yüzde 100 plastikten ve tamamen geri dönüştürülebilir bir araç olacak. Prototipler geri dönüştürülmüş balık ağlarından yapıldı. MTRL, dünyanın dört bir yanındaki plastik çöp sahalarının yakınında üretim tesisleri planladığını söylüyor. MTRL Başkanı Johannes Alderse Baas, “Şu anki bisikletinizi hayal edin. Ya hiç paslanmazsa, asla yağa ihtiyaç duymaz, asla temizlemeye ihtiyaç duymazsa? Eskisinden yepyeni bir bisiklet yapabileceğinizi hayal edin.” diyerek yeni tasarımlarının nasıl olacağına dair ipucu veriyor. MTRL, 2022’nin sonuna kadar Hollanda’da bir çocuk ve yetişkin bisikletini piyasaya sürecek. Saf plastikten yapılan bisikletler 1200 avroya, geri dönüştürülmüş plastikten yapılan bisiklet ise 200 avroya mal olacak.

SAMSUNG, DENIZLERDEKI KIRLILIĞI AZALTAN ÇALIŞMALARINI AÇIKLADI

Teknoloji devi Samsung, her geçen gün daha da büyüyen, denizlerdeki ekosistemi ve doğal yaşamı etkileyen kirlilik sorununu çözmek için harekete geçti. Samsung, bu doğrultuda denizlerde ve okyanuslarda bulunan, 50 km açığa kadar yayılmış plastik atıkları (OBP) geri dönüştürerek, dönüştürdüğü bu malzemeleri yüksek çözünürlüklü monitörlerde ve Galaxy cihazlarda kullanıyor. 2 milyon kişinin 6 ayda kullandığı toplam su miktarına eşit tasarruf sağlanıyor Bu gelişmelere paralel olarak, Samsung’un Cihaz Çözümleri (DS) biriminin üretim tesislerinde kullanılan çevre dostu su arıtma teknolojisi, üretim tesislerinde önemli bir tasarruf sağlamaya devam ediyor. Su kullanımını azaltan bu teknoloji, iki milyon kişinin altı ayda kullandığı toplam su miktarına eşit miktardaki suyun yeniden kullanılmasını sağlıyor. Samsung, halihazırda plastik atıklardan dönüştürülen malzemeleri ürettiği monitörler ve mobil cihazlarda kullanmayı sürdürüyor. Şirket ayrıca, yarı iletken (çip) üretim tesislerinde atık suların arıtımını sağlayarak denizlerdeki kirliliği azaltmaya katkı sunuyor. Samsung’un bu zamana kadar gerçekleştirdiği çalışmalar, hazırlanan infografik vasıtasıyla detaylı olarak aktarılıyor.