Belediyeler Bayat Ekmekleri Topluyor

11 Temmuz 2021

Bir çok belediye bayat ekmekleri toplamak için çalışma yürütüyor. Toplanan bayat ekmekler sokak hayvanları için mamaya dönüştürülecek.

Tuzla’da geri dönüşüm çalışmaları, sosyal sorumluluk projesiyle birleştirildi. Toplama merkezlerine bırakılan bayat ekmekler belediye ekipleri tarafından toplanarak özel bir firma aracılığıyla geri dönüşüme kazandırılıyor. Toplanan her 300 kilo bayat ekmek karşılığında 1 adet gıda kolisi Gönül Elleri Çarşısı aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılıyor.

İlkadım Belediyesi, bayat ekmeklerin çöpe gitmesini önlemek için harekete geçti. Belediye kendi atölyelerinde ürettiği “Bayat Ekmek Toplama Kutuları” ile israfın önüne geçmeyi planlıyor. İlçede nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yaşam alanlarına konulacak kutulara bırakılan ekmekler, sokak hayvanları için kuru mamaya dönüştürülecek.

Tarsus Belediyesi, ilçedeki çeşitli noktalara ‘Bayat Ekmek Toplama Askıları’ yerleştirdi. Poşetler ile askılara bırakılan bayat ekmekler, sokak hayvanları için kuru mamaya dönüştürülecek. İlçede tüketilen ekmeğin geriye kalan yaklaşık yüzde 10’luk kısmının çöpe atılmasına çözüm üretmek ve israfın önüne geçilerek sokak hayvanlarının yemek ihtiyacının karşılanması için proje üreten ekipler şehrin dört bir yanına ‘Bayat Ekmek Toplama Askıları’ yerleştirdi. Bu askılar konteynerlerin yanına bırakılan ekmeklerin çöpe atılmadan tek bir yerde toplanmasını sağlayacak.