BİSİKLETLE İŞE GİDENLERE PARA VEREN ÜLKELER

20 Ocak 2024

Avrupa genelinde giderek daha fazla insan, özel araçları ve toplu ulaşım olanaklarını bir kenara bırakarak bisikletlere yöneliyor. Avrupalı hükümetler de bu durumu teşvik etmek için bisiklet kullanarak işe gidenlere çeşitli olanaklar sunuyor.

Avrupa’da en fazla bisiklet kullanılan ülke olan Hollanda’da kişi başına her gün ortalama 2,6 km bisiklet sürülüyor. Hollanda hükümeti bisiklet kullanımını artırmak için çalışanlara ‘kilometre ödeneği’ sunuyor. Bu sağlıklı alışkanlığı teşvik etmek için işletmeler, bisikletle işe gidip gelenlere kilometre başına 19 cent ödüyor. Bu tutar ayrıca vergiden de muaf tutuluyor. Bu uygulama haftanın beş günü işe bisikletle giden ve günde 10 kilometre kat eden bir çalışanın yılda ortalama 450 euro kazanmasına olanak sağlıyor. 

Hollanda’dakine benzer bir program uygulayan Belçika’da bisikletle işe giden çalışanlara kilometre başına 24 centlik bir ödenek ayrılmış durumda. 2022 yılının ilk yarısında küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan her beş kişiden biri bisiklet ödeneğinden faydalandı. 

Bisiklet ödeneğinin henüz deneme aşamasında olduğu Fransa’da toplam 18 şirkette başlatılan pilot uygulamanın oldukça olumlu sonuçlar verdiği gözlemleniyor. Kilometre başına 25 centlik bir ödeneğin denendiği ülkede yıllık destek en fazla 200 euro olarak belirlendi. 

İtalya’da işe bisikletle gitme programlarına erişim, hangi bölgede yaşadığınıza göre değişiyor. Örneğin Bari’de bisiklet kullanarak işe gidenler kilometre başına 21 cent ödenek alıyor. Ayda bu rakam en fazla 25 euroya yükseliyor. 

Ayrıca Avrupa’nın diğer birçok ülkesinde olduğu gibi bisiklet alınması için de devlet yardımları uygulanıyor. Kilometre ödeneği sunmayan ülkelerden Lüksemburg’da işe bisikletle giden kişiler yeni bir bisiklet satın aldıklarında gelir vergilerinde 300 euroya kadar kesinti yapılabiliyor.

Birleşik Krallık’ta ise işe bisiklet programına üye olan işletmelerin çalışanları, işverenleri aracılığıyla bisiklet satın alma hakkına sahip. Böylece bisiklet fiyatının yüzde 32’lik kısmı vergi indirimine dahil edilebiliyor. 

fapjunk