BM: İklim Krizinin Tetiklediği Afetler Dünya’yı Cehenneme Çevirecek

6 Ocak 2021

BM Afet Riskini Azaltma Ofisi’nin raporunda, son 20 yılda iklim krizinin tetiklediği doğal afetlerin iki kat arttığı kaydedildi. Raporda, “Tek evimizi milyonlarca insan için yaşanmaz bir cehenneme çevirdiğimize dair bilimsel kanıtlara rağmen, isteyerek kendi yıkımımızın tohumlarını ekmeye devam etmemiz şaşırtıcı.” denildi.

Birleşmiş Milletler (BM) hazırladığı raporla, siyasi liderlerin gezegenin milyonlarca insan için ‘yaşanmaz bir cehenneme’ dönüşmesini engelleyemediğini ortaya koydu. BM Afet Riskini Azaltma Ofisi’nin (UNDRR) hazırladığı raporda, son 20 yılda doğal afetlerin sayısının neredeyse iki kat arttığı ve bunun sebebinin iklim değişikliği olduğu kaydedildi.

Raporda, 2000 ile 2019 yılları arasında 7 bin 348 büyük doğal afetin gerçekleştiği ve bu doğal afetler nedeniyle 1,23 milyon kişinin öldüğü aktarıldı. 4,2 milyar insanı et- kileyen felaketlerin küresel ekonomiye maliyeti ise 2,97 trilyon dolar.

UNDRR raporunda “Tek evimizi milyonlarca insan için yaşanmaz bir cehenneme çevirdiğimize dair bilimsel kanıtlara rağmen, isteyerek ve bilerek kendi yıkımımızın tohumlarını ekmeye devam etmemiz şaşırtıcı.” ifadelerine yer verildi.