Cam Dönüşümünde Avrupa Açık Ara Önde

28 Ocak 2022

Cam, hiçbir özelliğini kaybetmeden sonsuz kez geri dönüştürülebilir. Ancak çoğu ülke hâlâ camlarının çoğunu çöp sahalarına gömüyor. ABD Çevre Koruma Ajansına göre, 2018’de Amerika Birleşik Devletleri yaklaşık 7 milyon ton camı çöp sahalarına boşalttı.

Dünya çapında, cam üretimi her yıl en az 86 milyon ton karbondioksit üretiyor. Ancak bu durum cam geri dönüştürüldüğünde ortadan kaldırılabilir ve mevcut teknolojiler, cam üretimini çoğunlukla karbonsuz bir sürece dönüştürebilir. Olması gereken, ülkelerin çöp sahalarına cam göndermeyi bırakması ve cam geri dönüşümünü zorunlu hâle getirmesi.

Cam geri dönüşümü söz konusu olduğunda, Avrupa belli bir farkla dünyanın en gelişmiş bölgesi konumunda. Şişe gibi ambalajlar için kullanılan camın dörtte üçü, 27 üye devletin tamamında ve Birleşik Krallık’ta geri dönüşüm için toplanıyor. Avrupa Birliği’nde üretilen yeni camlar hâlihazırda %52 oranında geri dönüştürülmüş malzeme içeriyor. Cam ambalaj endüstrisi, 2030 yılına kadar AB’deki tüm atık camlarının %90’ını toplamayı kendisine hedef olarak belirlemiş durumda. ABD, cam ambalajların sadece %31’ini geri dönüştürüyor. Virginia merkezli Glass Packaging Institute, bunu 2030 yılına kadar %50’ye çıkarmak için çalışıyor. Benzer şekilde, Johannesburg’daki Glass Recycling Company tarafından yürütülen bir proje, Güney Afrika’daki geri dönüşüm oranını %18’den 2019’da %42’ye kadar yükseltti. Brezilya, Çin ve Hindistan’da toplama hedeflerine dair henüz bir plan açıklanmış durumda değil.