Cam Üretimi İçin Biyotik Denemesi

15 Temmuz 2022

Pilkington UK, doğalgaza sürdürülebilir alternatifler bulmaya yönelik bir endüstri denemesinin parçası olarak, fırınını yüzde 100 biyoyakıtla çalıştıran dünyanın ilk düz cam üreticisi oldu.

Organik atık malzemelerden yapılan sürdürülebilir bir biyoyakıt, St. Helens Pilkington İngiltere’nin fırınını dört gün boyunca tamamen besledi ve şimdiye kadar yapılmış en düşük karbon düzcamın 165.000 fit karesini üretti. Yakıt, sektörde kullanılan geleneksel doğalgaza göre yaklaşık yüzde 80 daha az CO2 yayıyor.

Pilkington UK Genel Müdürü Neil Syder, “Cam Futures ile dünya çapındaki ilk denememiz, biyoyakıtın doğalgaza nasıl gerçekçi bir düşük karbonlu alternatif sunduğunu kanıtlıyor. Bu da üreticilerin üretim yıllarından binlerce ton CO2’yi kesmelerine olanak tanıyacak.” dedi.

İngiltere Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Greg Hands, “Devlet fonuyla desteklenen bu yakıt değiştirme denemeleri, endüstriyi karbondan arındırma ve fosil yakıtlara güvenmekten uzaklaşma konusunda nasıl desteklediğimizi gösteriyor. Bu, emisyonları azaltmak ve Birleşik Krallık’ın yeşil sanayi devrimini ilerletmek için hayati önem taşıyor.” şeklinde konuştu.