Çevreci Komşu Karta İlgi Yoğun

8 Mart 2023

Muratpaşa Belediyesi’nin hayata geçirdiği Çevreci Komşu Kart, birçok belediyenin gündeminde.

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin ödüllü geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart’ı, aralarında büyükşehir belediyeleri Konya, Adana ve Muğla’nın da yer aldığı 43 belediyeden yetkililer yerinde inceledi. Farklı siyasi partilerden başkanların yönetimde olduğu Türkiye’nin dört bir yanındaki belediyelerden gelen yetkililer, saha operasyonuyla birlikte projenin teknolojik altyapısı hakkında bilgi aldı. Proje, “Efeslim Kart” adıyla İzmir Selçuk, “Komşu Kart” olarak İstanbul Şişli belediyelerinin de aralarında bulunduğu birçok belediye tarafından da uygulanmaya başlandı.

ilk ödüllü geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart, “Atma, biriktir, kazanalım” sloganıyla Nisan 2016’da iki pilot mahallede uygulanmaya başlandı. Projeyle evlerde yani kaynağında ambalaj atıklarını cam, kâğıt, plastik ve metal olarak ayrıştıran ilçe sakinleri, belirli gün ve saatte sokağından geçen Çevreci Komşu Kart ekiplerine ayrıştırdığı atıkları vererek para kazanmaya başladı. Nisan 2016’dan 2022 Eylül ayı sonuna kadar geçen sürede ilçe sakinleri, Çevreci Komşu Kart’la 7 milyon 751 bin 584 lira kazandı. Aynı süre içinde 20 milyon 96 bin 427 kilogram atık ev ev toplandı.

Eylül ayı itibariyle 11 bin 438 parça e-atık toplanırken bunun karşılığında 41 bin 638 lira kartlara yüklendi. 32 bin 749 litre bitkisel atık yağ Çevreci Komşu Kart kapsamında toplandı. İlçe sakinleri bitkisel atık yağlardan 60 bin 124 lira kazandı. 114 bin 602 kilogram da tekstil atığı toplandı ve kartlara 219 bin 313 lira yüklendi.