Çin, İklim Değişikliği İçin Daha Çok Çalışacak

15 Temmuz 2022

Çin’in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nin (NPC) yıllık toplantısında iklim değişikliği sorunu masadaydı.

Çin Başbakanı Li Keqiang, yaptığı açıklamada, Çin’in en yüksek karbon emisyonu ve karbon nötrlüğü elde etmek için “düzenli adımlar atacağını” ve kömür kullanımını daha temiz hale getirmek için “daha çok çalışacağını” söyledi.

Çin’in en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi’nin (NPC) yıllık toplantısında konuşan bir diğer isim dev otomotiv şirketi yöneticisiydi. Geely Auto’nun kurucusu Li Shufu, ulaşımda karbon nötrlüğünün sağlanmasına yardımcı olmak için metanolle çalışan araçların benimsenmesi konusunda önerilerde bulundu. Tüm dünyada metanol, geleceğin temiz ve sürdürülebilir bir ulaşım yakıtı olarak ortaya çıkıyor. Çin, endüstriyel yeşil kalkınma için 14. beş yıllık planına metanol araçlarının geliştirilmesini dahil ederek fosil yakıtlı araçların temiz yanan metanol ile değiştirilmesini istedi.

Xiaomi’nin kurucusu ve CEO’su Lei Jun, Çin’in karbon nötrlük hedeflerini karşı- lamak için çok sayıda istenmeyen akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve tableti tam olarak kullanmak için çeşitli geri dönüşüm stratejileri oluşturması gerektiğini söyledi. Lei ayrıca karbon ayak izi muhasebesi için endüstriyel standartlar ve yöntemler ile karbon ayak izi sertifikasyonu ve emisyon azaltımı için teşvik programları oluşturulmasını önerdi. Lei, elektronik atıklar için ülke çapında bir geri dönüşüm sistemi kurulmasını ve kişisel elektronik atıklar için geri dönüşüm kredileri sunan pilot programlar başlatmayı tavsiye etti.