COP25: ZİRVE, BEKLENTİLERİ KARŞILAYAMADI

6 Mart 2020

Madrid’de düzenlenen 25. Birlemiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nda gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelerin baskısıyla karşı karşıya kaldı.

COP25’e katılan BM üyesi 197 ülke, küresel karbon emisyonları miktarının dağılımı, çevresel bütünlük ve finansman konularındaki görüş farklılıklarını aşamadı.

2015 yılında imzalanan Paris Anlaşması’nın 6. maddesinde yer alan, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında ülkelerin işbirliğini artırmak ve iklim eylemine finansman sağlamak için bir piyasa mekanizması kurulması, zirvedeki tartışmaların odağını oluşturdu.

Gözlemciler, büyük kirletici ülkelerin Paris Anlaşması’nın “tamam ya da devam” evresine gireceği gelecek yıla kadar emisyon azaltma niyetlerini gösterip göstermeyeceği sorusunun çözümü için delegelerin mücadele ettiğini söyledi.

Gelişmekte olan ülkeler, iklim değişikliğiyle ilgili hedeflerin gerisinde kalan ülkelerin finansmanının gelişmiş ülkeler tarafından karşılanmasını talep etti. Bazı gelişmiş ülkeler ise iklim değişikliğine karşı 2020’de başlanması öngörülen eylem planlarının 2023’e uzatılması yönünde baskı yaptı. Ayrıca, iklim değişikliğinden kaynaklanan zararlarla ilgili uluslararası bir mekanizma oluşturulması önerisi de adım atılamayan konular arasında yer aldı.

GRETA, COP25’E DAMGA VURGU

İklim aktivistleri bu yılki toplantıların geçen yılkine göre büyük oranda “başarısız” geçtiğine vurgu yaptı.

Konferanstan iki gün önce, aralarında Greenpeace Direktörü Jennifer Morgan, genç aktivistler Greta Thunberg ve Hilda Flavia Nakabuye’nin de bulunduğu Gelecek İçin Cumalar (Fridays for Future) aktivistleri, delegelere hitap ettikten sonra sahneyi işgal ederek oturma eylemi yaptı.

oturma eylemi yaptı. Nakabuye, “Bencil olmayı bırakın ve herkese eşit davranın” derken, Morgan da, “25 yıldır, bu zirvelerde liderleri bilimi dinlemeleri, bu çözülebilir krizi önlemek için beraber çalışmaları ve gezegeni kirleten alçak bencilliğe ışık tutmaları konusunda uyarıyorum. Dinlemiyorlar,” şeklinde konuştu.

Greta Thunberg ise konuşmasında karbon salınımlarının tamamen durdurulması gerektiğini söyledi: “1,5 derecenin altında kalmak için karbonu yerin altında bırakmalıyız.

Eylem sonrasına aktivistler polis tarafından panelden zorla çıkarıldı ve zirvenin yapıldığı alandan uzaklaştırıldı.

BİLDİRİDE ÖNE ÇIKAN TEK MADDE KARBON EMİSYONLARI OLDU

COP25’in sonuç bildirisinde öne çıkan tek madde, karbon emisyonları miktarının dağılımının azaltılmasıyla ilgili ülkelerden 2020’de daha geniş kapsamlı taahhütler istenmesi oldu.

Bildiride ayrıca Paris Anlaşması gereği 2020’de başlayacak eylem planlarıyla endüstriyelleşme öncesi döneme kıyasla küresel sıcaklık artışının 2 derecenin olabildiğince altında tutulması hedefinin korunduğu bildirildi.

Çevre örgütleri, COP25’i “beklentilerin gerisinde kalan başarısız bir zirve” olarak değerlendirdi ve iklim değişikliğine karşı “uyarıları dikkate almadıkları ve harekete geçmedikleri için” politikacıları suçladı. Normal şartlarda Şili’de düzenlenmesi gereken

COP25, bu ülkede çıkan şiddet olaylarından dolayı güvenlik gerekçesiyle son anda Madrid’e alınmıştı.

26. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP26) gelecek yıl İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek.