Çorak Araziyi Ormana Dönüştürdü

15 Mayıs 2022

Orman Mühendisi Hikmet Kaya, üzerinde tek ağaç olmayan sahayı yeşertmek için ekibiyle birlikte ciddi emek verdi. 41 yıl sonra o sahada binlerce ağaçlık bir orman oluştu.

Sinop’un Boyabat ilçesinde 1980’li yıllarda Orman İşletme Şefliğinin başlattığı ağaçlandırma çalışmalarıyla çorak arazilerde büyük bir gelişim yaşandı. Üzerinde tek bir ağaç bile bulunmayan bu arazi, dönemin bölge ağaçlandırma şefliğini yapan Hikmet Kaya ve ekibini gayretiyle ormana dönüştü.

Şimdilerde emekliliğinin tadını çıkaran Boyabat Orman İşletme Şefliği eski Ağaçlandırma Şefi Hikmet Kaya, Sinop’ta görev alanı olan Boyabat, Dikmen ve Saraydüzü ilçelerinde ağaçlandırma çalışmalarını anlattı. Kaya, “1978 yılı Eylül ayında Boyabat Orman İşletme Müdürlüğü Ağaçlandırma Şefi olarak göreve başladım. Bu süreç içinde 10 bin hektarın üzerinde ağaçlandırma, erozyon kontrolü usulünü geliştirme dediğimiz proje itibarıyla çalışmalar yaptık ve 30 milyon üzerinde fidan diktik.” dedi.

Yetişen ağaçların toprağı tutarak erozyonu önlediğini dile getiren Kaya, ağaçlarına asker benzetmesi yaptı. Kaya, “Askerler nasıl vatanı koruyorsa benim diktiğim çamlar da erozyona engel oluyor, toprağı koruduğu için ben asker ile çamları aynı seviyede görüyorum. Biri vatanı koruyor, biri toprağı koruyarak vatanımıza hizmet etmiş oluyor.” diye konuştu.