COVID-19 PLASTİK ATIK ARTIŞINA NEDEN OLUYOR

30 Ağustos 2020

Tayland Çevre Enstitüsü, evde kalma döneminde gıda dağıtım hizmetlerinin artan popülaritesi ile ilişkili evsel atık hacminin 6.300 tona yükseldiğini açıkladı.

Dünyada birçok ülke, tek kullanımlık plastiklerin çevre üzerindeki etkisinin daha fazla farkına vardı ve tüketimi azaltmak için el ele verdi. Ancak Covid-19’un yayılmasıyla plastik kullanımı arttı. Tayland’da yapılan araştırmalar, tek kullanımlık plastik üretiminin yemek siparişleri nedeniyle %15 arttığını gösteriyor.

Tayland Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı ve Tayland Sorumlu İşletme Ağı (TRBN) evsel atıklardaki artışın yönetilmesine yardımcı olmak için Song Plastic Klap Ban (Plastiği Geri Gönder) projesi başlattı. Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Varawut Silpa-archa, projenin hane halklarının tek kulla
nımlık plastik tüketimini azaltmalarını amaçladığını söyledi.

MASKELER KIRMIZI KUTULARA

Bangkok Büyükşehir İdaresi (BMA), Covid-19 Durum İdaresi Merkezi’nde artan atık miktarına dikkat çekti. Belediye yetkilisi, kullanılmış maskelerin atılmasının, atık miktarının artışında en büyük etkenlerden biri olduğunu söyledi. Belediye, atık maske ve eldivenleri kırmızı çöp kutularına atılması çağrısında bulundu.

Bangkok Belediyesi, 50 bölge ofisi, 69 BMA sağlık hizmeti merkezi, 11 hastane ve BMA’nın iki ofisine kırmızı kutulardan yerleştirdi. Halktan kullanılmış yüz maskelerini diğer çöp türlerinden ayırarak, en azından “yüz maskesi” etiketi ile ayrı bir torbaya koyarak çöp kutusuna atmak yerine, özellikle yakındaki kırmızı çöp kutusuna atması istendi.