DAVOS’UN ACİL GÜNDEMİ “GEZEGENİN BEKASI”

22 Mayıs 2020
Hilal Sarı
Dünya Gazetesi Yazarı

Dünya Ekonomik Forumu Küresel Riskler Raporu’nun 15 yıllık geçmişinde ilk kez, oluşabilecek 10 küresel riskin en önemli beş tanesi iklim krizi
ve çevreyle ilgili. ‘Ekonomik ihtilaflar’ ve ‘yurt içi siyasi kutuplaşma’ 2020’de artması beklenen riskler.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 21-24 Ocak 2020 tarihlerinde Davos’ta
gerçekleşen yıllık toplantısı öncesinde yayınlanan 2020 Küresel Riskler Raporu’nda gelecek on yıl içinde olması beklenen en muhtemel en büyük on riskin beşini iklim krizi ve çevresel riskler oluşturdu. Hükümetler ve iş dünyasının iklim kriziye mücadelede başarısız olması da en önemli riskler arasında. Kısa vadede ise ‘ekonomik ihtilaflar’ ve ‘yurt içi siyasi kutuplaşma’ 2020’nin öne çıkan en önemli riskleri olarak görülüyor.

EKONOMİK İHTİLAFLAR ACİL İKLİM RİSKLERİYLE MÜCADELEYE ENGEL

Bu yıl ‘Bağlı ve Sürdürülebilir bir Dünya için Paydaşlar’ temasıyla gerçekleşen zirve öncesinde yayınlanan raporda dünya liderlerinin, iş dünyasının ve karar vericilerin iş birliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu vurgulanırken, kısa vadeli ‘ekonomik ihtilaf’ ve ‘yurt içi siyasi kutuplaşma’ gibi risklerin asıl acil müdahale edilmesi gereken çevresel risklerle mücadelenin önünde engel teşkil ettiği belirtiliyor.
Rapora göre jeopolitik türbülans ve çok taraflılıktan giderek uzaklaşan korumacı politikalar, özellikle iklim krizi, biyolojik çeşitlilik kaybı ve önemli türlerin popülasyonundaki azalma gibi acil sorunların üstesinden gelmeyi imkansız hale getiriyor.

BÜYÜME VE GEZEGEN HEDEFLERİ BİRLİKTE ELE ALINMALI

Küresel Risk Algısı Anketi’ne katılan 750’den fazla küresel uzman ve karar
vericinin yüzde 78’i, 2020 yılında “ekonomik ihtilaf” ve “yurt içi siyasi kutuplaşma” risklerinin artmasını bekliyor. Marsh & McLennan ve Zürih Sigorta Grubu iş birliğinde hazırlanan rapor, karar vericilerin gezegeni koruma hedeflerini, ekonomik büyüme hedefleriyle birlikte ele almaları gerektiğini belirtiyor. Bunun yanı sıra şirketlere, bilime dayalı hedefler uyarınca harekete geçerek, oluşabilecek yıkıcı risklerinden kaçınmaları öneriliyor. Dünya Ekonomik Forumu Yönetim Kurulu Başkanı Borge
Brende konuya ilişkin açıklamasında şunları söylüyor: “Siyasi görünüm kutuplaşıyor, deniz seviyesi yükseliyor ve iklim yangınları gerçekleşiyor. Bu yıl, dünya liderlerinin yalnızca kısa vadeli kazanımlar için değil, risklerle mücadele edebilmek adına iş birliklerimizi onarmayı ve yeniden canlandırmayı önceliklendiren, toplumun tüm kesimleriyle birlikte çalışılması gereken bir yıl.”

Derginin bu edisyonu ve yıllık abonelik için lütfen linki tıklayınız: