DENİZLİ’NİN ATIKLARINI GERİ KAZANAN ADAM

25 Haziran 2019

Denizli’den 27 yıllık bir ayrılığın ardından tekrar memleketine dönen DENÇEV Geri Dönüşüm’ün sahibi Mustafa Erdoğan, kendini kentin temizlenmesine adadı

 TSK’dan Kıdemli Başçavuş olarak 2010 yılında emekli olan evli iki çocuk babası Mustafa Erdoğan (50), sokakların temizlenmesi için en büyük hayali olan geri dönüşüm şirketini kurdu. 2014 Haziran’da büyük bir depoyu fabrikaya çevirerek 20 kişiye iş istihdamı sağlayan Erdoğan, Denizli’de çıkan atığın yüzde 25’ini topluyor. Ambalaj atığı, naylon, cam, pet, kutu ve kağıt gibi birçok atığı 20 çalışanı haricinde yaklaşık 500 kişi ile birlikte geri dönüşüme gönderen Erdoğan, kentin sokaklarında dönüştürülebilir atıkları topluyor. Yıllık 100 bin ton kapasiteli fabrikasında 24 saat hizmet veren Mustafa Erdoğan, Ege’nin en büyük şirketi olmayı hayal ediyor. DENÇEV Geri Dönüşüm San. Tic. Ltd. Şti’nin sahibi Mustafa Erdoğan ile dergimiz için konuştuk. Erdoğan, hikayesine memleket sevdalısı olduğunu ve kentin her sokağını temizlemek için mesai harcadıklarını ifade ederek başladı. Erdoğan, “Türkiye’de yerleştirilebilir enerji ve geri dönüşüm sektörünün, geleceğinin sektörü olduğuna karar verip, vizyonel bir politikayla bu işe başladım. Çok zorluklar çektik ama benim memleket sevdalısı olmam, özellikle sokakları temizleyecek olmam beni bu işe itti. İyi ki de girmişim. 6 yılda çok yol kat ettik. Amacımız tabiî ki de para kazanmak ama sokakların öncelikle bu şekilde temizlenmesi beni daha çok mutlu ediyor. Eşim ve aynı zamanda şirketin genel müdürü Fadime Erdoğan, ben, 20 personelimiz ve bizimle en az iş yapan 500 kişi ile birlikte bu yolda yürüyoruz” dedi. Hedeflerinin kaynakta ayrıştırmayı ve sıfır atık politikası ile ekonomik ve sosyal bir güç haline getirmek olduğunu belirten Mustafa Erdoğan, 400 binin üzerindeki nüfusa hizmet verdiklerini söyledi. Sektörü değerlendirebilir misiniz?

 Atıklar yeteri kadar değerlendiriliyor mu?

Atıkların toplanmasıyla ilgili sorun yaşamıyoruz. Ancak atık üretenlerin kaynağında ayrıştırılması en büyük problem. Avrupa’da böyle bir şey yok. Oradakiler bir çay poşetini bile atacak olsa ayrıştırarak atıyor. Ayrıştırma problemimiz var. Atıklar yerinde ayrıştırılırsa daha enerji elde ediyoruz.

Sektörü değerlendirebilir misiniz?

Sektörümüz, ‘niş’ bir sektördür. Katılımcı bir sektördür. Daha kalitatif olmalıdır. Devletimiz kanun ve yönetmelikler çerçevesinde her geçen gün daha da geliştirmelidir. Bilinçli tüketimi ve her şeyi üreten israfı engelleyici tedbirler almalıdır. Çevre kirliliğinin önüne geçmek için ambalaj sektörü başta olmak üzere atıkların doğru değerlendirilmesi ve ekonomiye katılımı anlamında önü açıktır.