Dentaş CarrefourSA’dan Ekolojik İşbirliği

2 Mart 2021

Abalıoğlu Holding iştiraklerinden Dentaş Kâğıt, sıfır atık ve sürdürülebilir gelecek için CarrefourSa ile işbirliğine gitti.

Türkiye genelindeki marketlerinde, meyve ve sebze reyonlarında kullanılan petrol bazlı ambalajların yerine geri dönüştürülmüş kağıtlardan üretilen ekolojik ve karbon dostu viyol kullanma kararı alan CarrefourSa, projede Dentaş Kağıt ile çözüm ortaklığı yaptı. Viyol olarak adlandırılan kalıplanmış selülozik ambalaj üretiminde dünyanın en büyük üreticilerinden biri olma hedefiyle çalıştıklarını söyleyen Dentaş Kâğıt Genel Müdürü Serkan Eriş, “Kuruluşu 1972 yılına dayanan şirketimizde, birçok sektöre yönelik ürünlerin korunması için viyol tasarımı ve üretimi gerçekleştiriyoruz. Viyoller atık kâğıtların geri dönüştürülmesi ile elde edilir. Üretimi için ağaç kesilmez. Kalıplanmış elyaf, kullanıldıktan sonra biyolojik olarak tamamen çözünebilir ve doğada iz bırakmadan kaybolur. Yenilenebilir kaynaklardan üretilen viyoller, sınırlı doğal kaynakların korunmasına yardımcı olur. Sürdürülebilirliğin bütün firma ve bireylerin ortak sorumluluğu olduğuna inanıyoruz ve kendi sorumluluğumuzu yerine getirmek için elimizden geleni yapıyoruz.” diye konuştu.

Dentaş Kâğıt; Denizli, Aksaray ve Romanya’daki tesislerinde yılda 715 milyon adet (viyol olarak adlandı- rılan) kalıplanmış selülozik ambalaj üretiyor.