DEPI: Rusya’nın Ukrayna İşgali istikrarsızlığı Artıracak

12 Temmuz 2022

Avrupa Kağıt Endüstrileri Konfederasyonuna (CEPI) göre Ukrayna’daki savaşın Avrupa selüloz ve kağıt endüstrisi üzerindeki genel etkisi piyasalara yansıyacak.

CEPI’ye göre Avrupa Birliği (AB) ile Ukrayna ve Rusya arasındaki ticari ilişkilerde istikrarsızlık artacak. CEPI verilerine göre Finlandiya, Almanya ve Polonya birlikte, yaklaşık 212.000 ton/yıl mal ile AB’den Ukrayna’ya yapılan kağıt ve karton ihracatının neredeyse yarısını temsil ediyor. Onları Macaristan, Avusturya ve İsveç yakından takip ediyor. Selüloz söz konusu olduğunda, Almanya ve İsveç tek başına AB’nin ülkeye yaptığı kağıt hamuru ihracatının %55’ini karşılıyor. Rusya’ya gelince, Finlandiya ülkeye AB’den yapılan kağıt ve karton ihracatının %54’ünü sağlıyor ve onu çok daha düşük hacimlerle Almanya, Polonya ve İsveç izliyor. AB’nin Rusya’ya yaptığı kağıt hamuru ihracatının %70’i Finlandiya ve İsveç’ten geliyor. AB, Ukrayna’ya yılda yaklaşık 440.000 ton kağıt ve karton ihraç ederken oradan çok az malzeme ithal ediyor. Rusya’ya ise yaklaşık 900.000 ton kağıt ve karton ihraç ederken 700.000 tona yakın ithalat yapıyor. AB-Rusya kağıt hamuru ticareti, toplamda yaklaşık 400.000 ton/yıl ile dengeli bir seviyede yer alıyor.

Ukrayna’nın AB’ye kağıt ve karton ihracatı çoğunlukla karton, ambalaj ve temizlik kağıtlarından oluşmakta olup, bunun %75’i Polonya, Romanya ve Bulgaristan’a yapılmakta. Rusya’nın AB’ye yaptığı 700.000 ton kağıt ve karton ihracatının üçte ikisi, tüm ihracatın %43’ünü oluşturan mukavva ve ambalajdan oluşuyo. İtalya, Almanya ve Polonya birlikte Rusya’nın AB’ye yaptığı kağıt ve karton ihracatının yarısını oluşturuyor.

CEPI’DEN ENERJİ MALİYETLERİ İÇİN AB’YE DİLEKÇE

Avrupa Kağıt Endüstrileri Konfederasyonu CEPI, yüksek enerji fiyatlarının sektörün Avrupa’daki faaliyetlerini sürdürme ve küresel pazarda rekabet edebilme kabiliyeti üzerindeki etkisi konusundaki endişelerini bir mektupla Avrupa Komisyonuna iletti. CEPI, “Avrupa Komisyonundan sektörü ciddi enerji kıtlığına karşı etkin bir şekilde korumasını acilen talep etmekteyiz. Durumun önemli bir değişim geçirdiği dikkate alınarak, Avrupa Komisyonu ayrıca, uygun fiyatlı enerji ve katlanılabilir karbon maliyetleri açısından hareket etmeye imkân tanıyacak bir politika çerçevesine yönelik olarak önerilerini gözden geçirmelidir.” çağrısında bulundu.