DÖNÜŞÜMDE ÜSKÜDAR MODELİ

22 Mayıs 2020

Üsküdar Belediyesi, uzun zamandır geri dönüşüm çalışmalarıyla fark yaratan ve yerel yönetimler arasında öne çıkan bir belediye. 1 Kasım 2019’da başlayan Dönüşümde Üsküdar Modeli uygulaması ise, Sıfır Atık Projesi’nin toplama-ayrıştırma ve geri dönüştürme hedeflerinin bir prototipi niteliğinde. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’le
projenin niyetini ve hedeflerini konuştuk.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, geri dönüşüm çalışmaları konusuna apayrı bir hassasiyetle eğiliyor ve sosyal-fizikî tüm imkânları kaynağında ayrı toplama ve atıkları sosyal hizmete dönüştürme çalışmaları için seferber ediyor. Konu ile ilgili Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’i makamında ziyaret ettik ve bu başarılı modeli nasıl hayata geçirdiklerini konuştuk.

Bize Dönüşümde Üsküdar Modeli uygulamanızdan bahsedebilir misiniz? Geri dönüşüm çalışmalarınız neleri içeriyor?

Üsküdar Belediyesi, geri dönüşüm çalışmalarına her zaman çok önem verirdi ve bu konuda da örnek bir belediyeydi. 2019’da uygulamaya başladığımız Dönüşümde Üsküdar Modeli ile hanelerimizden ve iş yerlerimizden haftanın belirli günlerinde yalnızca ambalaj atıklarını alıyoruz. Salı ve Cuma günleri Üsküdarlılar, saat 18.30’dan sonra ambalaj atıklarını belirlediğimiz noktalara bırakıyorlar.

Bu sistemi nasıl oturttunuz? İnsanlar evsel atıklarını ve ambalaj atıklarını ayırma konusunda bu istikrarı nasıl sağladı?

Çok çaba sarf ettik. “Doğa dostu personel” adını verdiğimiz personelimiz kapı kapı dolaşarak tüm vatandaşlarımıza ne yapılması gerektiğini anlattı. Cuma vaazları dahil olmak üzere, halkımıza ulaşabileceğimiz tüm mecralarda kampanyamızın içeriğini ve geri dönüşümün önemini
anlattık. Son derece kısıtlı imkanlarla ve belirli noktalardan toplanan ambalaj atıklarının geri dönüşümünden elde edilen tüm gelir sosyal hizmetlere aktarılıyor. Vicdanlı halkımız, atığını ayrıştırarak bir
yetimi giydireceğini, bir öğrenciyi okutacağını, yoksul hanelere aş göndereceğini bilince zaten çaba sarf ediyor.

Kaynağında ayrı toplama için genellikle ödül/teşvik sistemi devreye sokuluyor. Üsküdar Belediyesi alışılmışın dışında bir adım daha atarak ceza/yaptırım sistemini devreye soktu. Bu cesaret isteyen bir uygulama. Halkın tepkisi nasıl oldu?

Ambalaj atığı çıkarılması gereken günlerde atığını karışık çıkaran hanelere ve işyerlerine farklı miktarlarda ceza uygulanıyor. Tabii ki hemen sempatiyle karşılanmadı ama zamanla duyarlılığı yüksek vatandaşlarımız komşularını ihbar etmeye başlayınca ceza uygulamamız da azaldı. Artık daha yüksek miktarlarda ambalaj atığı topluyoruz. Ayrıca ödenen cezalar yine sosyal hizmetlere aktarılıyor. Şefaflık bu güveni sağladığında insanlar da “çevreyi kirlettim, bari bir öğrencinin eğitimine katkım olsun” diye düşünüyor olabilirler.

Derginin bu edisyonu ve yıllık abonelik için lütfen linki tıklayınız: