DRONE İLE ORMAN KURULUYOR

24 Ağustos 2020

Dell Technologies ve Intel, 250 bin tohumun toprakla buluşması ile kurulacak Evde Kal Ormanı’nı destekliyor.

Tüm dünyayı etkileyen “evde kal” döneminin birçok çevresel etkisi görüldü. Birleşmiş Milletler rakamlarına göre birçok ülkede kara ve hava trafiği yüzde 60 ila yüzde 95 oranında azaldı.

Bu olumlu gelişmelerin yanı sıra geri dönüştürülmemiş atıkta artış yaşanırken, tarım faaliyetlerinde azalma görülmüştür. Endişeler nedeniyle son dönemde azalmaya başlayan tek kullanımlık paketler yeniden tercih edilmeye başlandı. Doğanın tahrip edilmesini önlemeyi amaçlayan çalışanların da evde kalmaları sebebiyle aksayan süreçler; koruma altındaki türler ve ağaçlandırma çalışmalarını da negatif etkiledi.

Dell Technologies ve Intel, destekledikleri sosyal girişim Ecording ile teknolojiden yardım alarak insanlar evlerinde güvenle yaşarken doğaya sahip çıkıyor. Sosyal izolasyonun desteklenmesi ve insanları evde kalmaya teşvik etmek amacı ile sosyal medya üzerinden #EvdeKalOrmanı etiketiyle yapılan her paylaşım için bir tohum topu atılacak. Geliştirilen ecoDrone adlı insansız hava aracı, ağaçlandırmaya hızlı ve teknolojik bir alternatif oluşturuyor. Gövdesinde bir depo ve tohum topu atıcısının bulunduğu drone’lar, ulaşılması zor alanlara havadan tohum topu atışları gerçekleştiriyor. ecoDrone’lar her uçuşta 15 dakika havada kalıyor ve 2 hektarlık alana, öngörülen sıklıkta ve sürede 2500 tohum topu atışı gerçekleştirebiliyor.