Dünyada Karton Kutu Kullanımında Düşüş Var

19 Mayıs 2023

Oluklu mukavva üreten fabrikalar dünya çapında üretimi kısıyor.Bu da küresel ticaretin yavaşladığının bir işareti olarak görülüyor.

Küresel ambalaj kâğıdı talebi, Covid-19 salgınının ilk darbesinin ardından ekonomilerin yeniden canlandığı 2020’den bu yana ilk kez zayıflık gösteriyor. ABD’de fiyatlar kasım ayında son iki yılda ilk kez düştü ve dünyanın en büyük ihracatçısı olan ABD’nin ekim ayında denizaşırı ülkelere gönderdiği kâğıt miktarı bir önceki yıla kıyasla %21 azaldı. Dünyanın en büyük ekonomilerinin birçoğunun gelecek yıl resesyona gireceği korkusu artarken yatırımcılar haberleri yakından izliyor. Kâğıt kutular, bir malın tedarik zincirindeki yolculuğunun neredeyse her adımında yer alıyor ve bu da kâğıdı ekonomilerin gidişatına dair önemli bir gösterge haline getiriyor.

Bloomberg Intelligence analisti Ryan Fox, oluklu kutular için ham madde üreten Kuzey Amerikalı şirketlerin üçüncü çeyrekte yaklaşık 1 milyon ton kapasiteyi kapattığını ve dördüncü çeyrek için de benzer bir senaryonun beklendiğini söyledi. Fiyatlar 2020’den bu yana ilk kez düşüyor. Karton üreten fabrikaların dünya çapında üretimi azaltması, küresel ticaretin yavaşladığına dair endişe verici bir işaret olarak yorumlanıyor.

KeyBanc analisti Adam Josephson, “Küresel kutu talebindeki ciddi zayıflık, küresel ekonominin birçok bölümünün ne kadar zayıf olduğunun bir göstergesidir. Yakın geçmiş, anlamlı bir kutu talebi sağlamak için önemli miktarda ekonomik teşvikin gerekli olacağını gösteriyor ve biz bunun geleceğini görmüyoruz.” diyor. WestRock ve Packaging Corporation of America, fabrikalarını kapattıklarını ya da makineleri rölantiye aldıklarını duyurdu.

CEO Cristiano Teixeira, Brezilya’nın en büyük ambalaj kâğıdı ihracatçısı Klabin’in önümüzdeki yıl ihracatını 200.000 metrik ton kadar azaltmayı düşündüğünü söyledi. Bu miktar eylül ayında sona eren 12 aylık dönemde ihraç edilen miktarın neredeyse yarısına denk geliyor. Durgun talep, kâğıdın ham maddesi olan kâğıt hamurunu da vuruyor.

Dünyanın önde gelen ihracatçılarından Suzano kısa bir süre önce Çin’de okaliptüs kâğıdı için fiyat indirimine gittiğini açıkladı ve bu 2021 sonundan bu yana ilk düşüş oldu. Danışmanlık firması TTOBMA’da direktör olan Gabriel Fernandez Azzato, Avrupa’da talebin azaldığını ve Çin’de uzun zamandır beklenen toparlanmanın henüz gerçekleşmediğini söyledi