Dünyanın En Sürdürülebilir Cam Şişesi

6 Nisan 2021

Cam ambalaj üreticisi Encirc ile endüstri araştırma ve teknoloji kuruluşu Glass Futures, “Dünyanın en çevre dostu cam şişesini” yapmak için harekete geçti.

Kuzey İrlanda’da yer alan Encirc’in Derrylin tesisi, karbon emisyon- larında endüstri çapında bir azalmanın önünü açması beklenen yeni bir üretim modeline geçiyor. Encirc, fırınlarından birinde biyo-yakıt kullanmaya başlayacak.

Bitki kaynaklı olarak üretilen biyo-yakıt, yenilenebilir ve cam sektörü tarafından geleneksel olarak kullanılanlardan daha sürdürülebilir bir yakıt kaynağı. Fosil yakıtlara kıyasla karbon emisyonlarını %90’a kadar azaltabileceği düşünülmekte. Bu denemenin yanı sıra, Encirc yeni şişeleri üretmek için %96’ya kadar geri dönüştürülmüş cam kullanarak ürünlerinin karbon ayak izini daha da azaltacak.

İngiltere’deki deneme dünyada ilk olacak ve sonuçlar İngiltere Hükümeti’nin dekarbonizasyon ile ilgili politikası kapsamında değerlendirilecek. Glass Futures firmasının öncülük ettiği, cam sektörünü düşük karbon yakıtlara geçirmenin en etkili yolunu belirlemeye yardımcı olmak amacıyla uygulamaya konulan 7,1 milyon sterlinlik bu proje; İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji (BEIS) İnovasyon Programı’nın bir parçasını oluşturuyor.

Glass Futures firmasının ve biyo-yakıt projesi için önemli bir odak noktası, sektörün karbon ayak izini ve İngiltere’deki cam üretiminin olumsuz etkisini daha da azaltarak doğrudan 23.000 kişiyi istihdam eden bir sektörü geleceğe taşıyor olması.