Düşük Karbon Kahramanları

13 Eylül 2023

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği sera gazı salımlarını azaltıp karbon ayak izini düşürerek ülkemizin iklim direncini artıran sosyal ve teknik başarıları ödüllendirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ana desteğinde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), tarafından düzenlenen 8. İstanbul Karbon Zirvesi gerçekleştirildi. Zirve kapsamında “Düşük Karbon Kahramanı” ödülleri de sahiplerine takdim edildi.

SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “SÜT-D, sürdürülebilirlik yönetimi üst başlığında başta çevresel göstergelerinde olmak üzere sosyal ve yönetişimsel göstergelerine yansıyan sera gazı azaltımı başarılarını ödüllendirmekte. Adayların yanı sıra, SÜT-D’nin sektörel izlemesi ile belirlenen kişi ve kurum başarıları da değerlendirilmekte. Bu yıl skeçlerinde insan ve doğa korumayı hep öncelikleyen Güldür Güldür Show’u 2023 SÜT-D Düşük Karbon Kahramanı ilan ettik.” açıklamasını yaptı.

Atıktan enerji üretiminde karbon ayak izini düşüren ATY uygulaması ile Akademi Çevre, “Evimizin Atığı, Tesisimizin Yakıtı” projesi ile İSTAÇ, “RETOX: Sıfır Yakıt, Sıfır Karbon” teknolojisi ile Santes Yeşil Enerji ödülüne layık görüldü.

Geri dönüşümün teknik cazibesini karbon yönetiminde uygulayanlar ise şu proje ve şirketlerdi: “Ahşap Paletin Sürdürülebilir Yolculuğu için Benli Grup, ‘Atık Yağlar Dönüşür, Gelecek Dönüşür’ projeleriyle Biyodizel Sanayi Derneği ve Pril Türkiye, ‘Atıktan Beyaz Altına: Geri Dönüştürülmüş EPS’nin Gücü’ ürünü ile CFN Kimya, ‘Geleceğe de Uyumlu Motor Yağı Ambalajı’ ile Petrol Ofisi” Güneş gücünü karbon yönetiminde kullananlar ise şöyle: “Uşak RES’e Yardımcı GES, Sürdürülebilir Doğa İçin Karbonsuz Prosesi’ ile AYDEM Yenilenebilir Enerji, ‘Yukarıda Üret, Aşağıda Tüket’ ile Kadoğlu Yağ, ‘Enerjimiz Güneş, Geleceğimiz Sürdürülebilir’ projesi Kimpur, ‘Temiz Enerjimiz Polatlı İçin’ projesi ile Kontrolmatik, ‘Enerjisini Güneşten Alan Shell Yakıt İstasyonları’ uygulamaları Shell&Turcas Petrol” Yenilenebilir enerji kaynaklı iklim dostu başarılar: “İklimi Önemse, Karbonsuz Yaşamı Özümse’ ile Gama Enerji, ‘Türkiye Ekonomisinin Yeşil Büyüme Yolunda Kalkınmasını Desteklemek Amacıyla Sürdürülebilir Biyokütle Kullanımı Projesi’ ile TAGEM ve UNDP, ‘Geco: İklim Dostu Jeotermal’ projesiyle Zorlu Enerji” Düşük karbon ayak izi için yenilikçi ürünler: ‘Akçansa’nın Yeşil Formülasyon: Sürdürülebilir Ürün Hareketi; Betek Boya’nın Dış Cephe Isı Yalıtım Seferberliği; Kalyon PV’nin Karbonsuz Yarınlara Enerjiyi Taşıyan Ekotasarımı, Veri Merkezini Soğut, Dünya’yı Koru diyen Systemalı HSK” Yenilikçi çözümlerle sera gazı salımını azaltanlar: “Sayaç Okumada Düşük Karbon Çözümü ile AKSA Doğal Gaz; Karbonsuz Buhar süreci ile Cargill Türkiye, ESCO Modeli ile Enerji Verimliliği ve Karbonsuzlaşma çözümü ile Escon; Enerji ve Doğal Kaynak Yönetim Sistemi ile Halkbank,Sürdürülebilirlik Programı: Geleceğimizi Koruyoruz diyen Iron Mountain, Lokomotif Otomasyonu ile Karbonsuz Yolculuk teknolojisini sunan Petronet, İnsan ve Çevre Odaklı Bankacılık uygulamasıyla Türkiye Kalkınma Ve Yatırım Bankası, Ttessa: Akıllı Enerji Yönetim Platformu ile Türk Telekom.” Sosyal etkiyle karbon yönetimi başarıları: “Türkiye’nin İlk Sorumlu Sürdürülebilirlik İletişimi Politikası ile ilerleyen TSKB, Değişim Seninle Başlar projeleriyle 2 FUTURE Sosyal Girişim.”