E-Atık’ların Kirlettiği 2 Yer: Guiyu Ve Agbogbloshie

21 Eylül 2021

Birleşmiş Milletler’in yaptığı araştırmaya gore 2019’da dünyada 53,6 milyon ton e-atık ortaya çıktı. Bu hacmin önümüzdeki 15 yılda ikiye katlanması bekleni- yor. BM, e-atıkların %17,4’ünden daha azının geri dönüştürüldüğünü tahmin ediyor. Yani atıkların çoğu çöplüklere gidiyor.

Pek çok tüketicinin bilmediği elektronik ürünler, insan sağlığına zararlı olduğu düşünülen 1.000’den fazla kimyasal içerir. Uygun olmayan e-atık imhasının sonuçları, insan sağlığı ve ekosistemlerin istik- rarı için ciddi tehditler oluşturur.

Carnegie Mellon Üniversitesindeki araştırmacılar, ABD çöp sahalarında 70 milyon bilgisayar olduğunu tahmin ediyor ve bu da CRT’lerin (katot ışın tüpü) geri dönüştürülmesi için önemli bir fırsatın kaçırıldığını gösteriyor.

İzleme grubu Basel Action Network tarafından yapılan bir araştırma, ABD’de geri dönüştürüldüğü varsayılan e-atıkların %40’ının ihraç edildiğini ortaya koydu. Bu e-atıklar Asya ve Afrika’da lisanssız ve düzenlemeye tabi olmayan yerlere gönderildi. Dünyanın en büyük gayri resmi geri dönüşüm merkezlerinden ikisi, Çin’in Guangdong eyaletindeki Guiyu şehri ile Gana’nın başkenti Accra yakınlarındaki Agbogbloshie bölgesi. Bu iki yer dünyanın en kirli bölgeleri arasında sayılıyor.