E-Atıklarınızı TEGV’e Bağışlayın, Çocuklara Umut Olun

15 Mayıs 2022

TEGV ve TÜBİSAD iş birliğiyle gerçekleştirilen ‘Atma Bağışla Projesi’ ile e-atıklar, çocukların nitelikli eğitim desteği almasına katkı sağlıyor.

Dünyadaki e-atıkların yaklaşık yüzde 83’ü çöpe atılıyor ve bu atıklar ciddi bir çevre kirliliği sorunu yaratıyor. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), hem yaşanılan çevre kirliliğini azaltmak hem de e-atıkların geri dönüşümüyle elde edilen ekonomik değerle çocukların nitelikli eğitim desteği alması amacıyla, Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ile ortak hareket ederek “Atma Bağışla Projesi”ni hayata geçirdi. Proje kapsamında bugüne kadar 250 tonu aşkın e-atık bağışlandı. Bu bağışlarla bugüne kadar 3 binden fazla çocuğun TEGV’de nitelikli eğitim desteği almasına katkı sağlandı.

Kolektif House, AGİD, Habitat Derneği, DCube ve Akademi Çevre, daha sürdürülebilir bir dünya için güçlerini birleştirdi.

“Kolektif efor ile dönüşüme ortak ol” sloganıyla hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesiyle, kullanılmayan elektrikli ve elektronik eşyalar Kolektif House lokasyonlarında toplanarak, yeniden hayat bulacak.

Projeden toplanan elektrikli ve elektronik eşyalardan kullanılabilir durumda olan bilgisayar ve tablet gibi cihazlar, Akademi Çevre tesislerindeki tamir bakım süreçleri sonucu eğitim için ihtiyacı olan çocuklara ulaştırılacak. Tekrar kullanımı mümkün olmayan e-atıklar ise geri dönüştürülerek elde edilen kaynak, eğitim kurumlarına teknolojik donanım desteği olarak yine eğitim çalışmalarında kullanılacak.