Ekolojik İnceleme Ve Sıfır Atık Eğitim Merkezi

12 Ocak 2021

Sincan’da, yeni yerinde ve botanik bahçesi şeklinde tasarlanan yeni yapısıyla yeniden hayat bulacak merkezde, çocuklar başta olmak üzere 7’den 70’e herkese sıfır atık ve geri dönüşüm süreci anlatılacak.

Sincan Belediyesi Temizlik İşleri Mü- dürlüğü “sıfır atık” seferberliğine ilişkin çalışmalarını bir adım daha öteye taşıdı. Yenikent’te ’Ekolojik İnceleme ve Sıfır Atık Eğitim Merkezi’nin yapımına başlandı.

Yenikent’te 20 dönümlük bir arazi üzerinde inşasına başlanan “Ekolojik İnceleme ve Sıfır Atık Eğitim Merkezi” Sincan’ın değerine değer katacak. 600’den fazla ağaç ve çalı dikilerek yemyeşil bir alan ortaya çıkarılacak. 20 çeşit meyve ağacı dikilerek organik meyve üretilebilecek. Milli botanik bahçesinden alınacak bitkilerle bitki tarlası, rengârenk güllerle çiçek yolu oluşturulacak.

SIFIR ATIK EĞİTİM MERKEZİ TAŞINIYOR

Halen faaliyetlerine devam eden “Sıfır Atık Eğitim Merkezi” yeni yerine taşınarak daha ferah ve yemyeşil bir ortamda çalışmalarına devam edecek. Ekolojik İnceleme ve Sıfır Atık Eğitim Merkezinde organik atıklardan gübre üretilecek.

Gençler ve çocuklar buraya gelerek sıfır atık çalışmalarını uygulamalı olarak yerinde görebilecek. Ayrıca burada ortam temizliğinde kullanılmak üzere pazar atıklarından dezenfektan imal edilecek. Solucan gübresi üretilerek bitkilerin gelişiminde kullanılacak.

GERİ DÖNÜŞÜM MALZEMELERİYLE PARK OLUŞTURULACAK

Çocukların eğitimine büyük önem veren Sincan Belediyesi, merkezde 2 dönümlük bir alan üzerinde park inşa edecek. İçindeki oyuncaklarsa tamamen geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak oluşturulacak. Merkezi ziyarete gelen minik- lere geri dönüşüm süreci, oyuncaklar örnek gösterilerek anlatılacak.

BİYOGAZ TESİSİNDE ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Merkezde bitkisel atıklar gibi hayvansal atıklar da değerlendirilerek geri dönü- şüme tabi tutulacak. Kurulacak biyogaz tesisi prototipinde hayvansal atıklar çürütülerek elektrik elde edilecek. Üre- tilen elektrik alanın aydınlatmasında kullanılacak.