Elon Musk’ın 100 Milyon Dolarlık İklim Yarışması

11 Temmuz 2021

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz aylarda iklim sorununa karşı bir yarışma başlattı. Kazanana da 100 milyon dolarlık ödül vereceğini duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda iklim krizine karşı bir yarışma başlatan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yarışmanın ayrıntılarını paylaştı. 22 Nisan günü başlayan ve dört yıl sürecek olan yarışma ile ilgili Musk, katılımcıların projelerinin büyük çapta karbonu temizleyebilecek “milyar ton” ölçeğinde çözümler yaratabilecek sistemler öner- meleri gerektiğini söyledi.

Küresel karbon salınımını düşürebilecek bir projenin ortaya çıkması amaçlanan yarışma ile ilgili Elon Musk, “Sadece bir tane gezegenimiz var. Yüzde 1’lik bile olsa felaket riskini niye alalım, bu çılgınlık.” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili bir YouTube yayınında açıklamalarda bulunan Musk, “Hem maliyet hem de ölçeklenebilirliğin ele alınması gerekiyor. Söz konusu proje yeterli karbona ulaşılabilecek mi ve bunu maddi olarak karşılayabilir miyiz? Bunlar önemli olan iki şey.” şeklinde konuştu.

Küresel ısınma ile mücadele kapsamında karbonu en az 100 yıl tutacak bir plan sunulması gereken yarışmada kazanan kişi 100 milyon dolar ödül alacak.