Eren Holding’in Yeni Fabrikası Zonguldak’ta Kuruluyor

24 Nisan 2021

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren ambalaj, temizlik kağıtı, karton üretimine ilişkin yeni yatırımlar yaptıklarını açıkladı. Eren, “3 yılda 1 milyar 200 milyon liralık yatırım yapmış olacağız.” dedi.

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren yeni yatırımlarla ilgili açıklamalar yaptı. Eren, “İstanbul Hadımköy’deki karton ambalaj tesislerimize 100 milyon dolarlık yatırım için düğmeye bastık. Çorlu’da temizlik kağıdı üretimine dönük yatırım için kolları sıvadık. 110 milyon dolarlık bir yatırım söz konusu olacak. Temizlik kağıdına ilk kez giriyoruz. Üretimin yüzde 50’sini ihraç etmeyi planlıyoruz. Temizlik kağıdında ikinci faz yatırım da düşünüyoruz. Çorlu’da 50 milyon dolara nişasta fabrikası kuruyoruz. Diğer fabrikalarımızın da bulunduğu Ergene OSB’de olacak. Nişasta, karton ambalaj üretiminde yoğun kullanılıyor.” şeklinde konuştu.

Yeni kağıt fabrikasını ise Zonguldak’ta kuracaklarını anlatan Ahmet Eren, “Zonguldak Çatalağzı’nda enerji santralimizin yanına 600 milyon dolarlık yatırımla yeni kağıt fabrikası kuruyoruz. Santralimizin arsası vardı. Ek arsaların alımını yapıyoruz. 3 yılda üretime başlamayı planlıyoruz. Santralimizden çıkan buharı kağıt fabrikasında kullanacağız. Ayrıca orada limanımız da var. Liman, ihracatımızı kolaylaştıracak.” dedi.

MODERN KARTON’A MODERN MAKİNELER

Alman makine üreticisi Voith, Modern Karton’un Ergene’deki fabrikasını modernize edecek. Voith selüloz ve geri kazanılmış kağıt için yeni bir stok hazırlama hattı tedarik edecek. Yeni sipariş, mevcut DIP hattının başarılı bir şekilde yükseltilmesini ve genişletilmesini kapsıyor.

Modernizasyon projesinin amacı, üretimi yüzde 30 artırmak ve maksimum yüzde 12 kirletici içeriği ile geri kazanılan kağıdın işlenmesine olanak sağlamak olarak açıklandı. Bu, gittikçe daha düşük kalitede geri kazanılan kağıdın kolayca işlenebileceği ve aynı zamanda bitmiş stoğun temizliğinin iyileştirilebileceği anlamına geliyor.

Modern Karton CEO’su Hamdullah Eren, “Voith’e verilen sözleşmenin bir sonucu olarak iddialı proje hedeflerimizin tam olarak karşılanacağından eminiz. Voith Paper, önceki PM 5 projesinde ve mevcut DIP hattının yükseltmesinde zaten harika bir iş çıkardı. Sağlanan teknoloji harikaydı. Bu nedenle yeni siparişi de Voith’e vermeye karar verdik.” dedi.