Eski piller bitkileri besleyecek

23 Kasım 2020

Avustralyalı bir geri dönüşüm şirketi, çöplük dağları oluşturmasını önlemek için eski pilleri, mahsuller için gübreye dönüştürüyor.

Avustralya’daki alkalin pillerin %97’si geri dönüştürülmüyor. Bunlar bizim televizyon uzaktan kumandalarına, çocuk oyuncakları ve saatlere koyduğumuz türden piller ve sıradan çöp kutularına giriyorlar.

Avrupa’da mevzuat, insanların biten pilleri, onları satın aldıkları yere geri getirmelerini gerektiriyor. Bu, pil geri dönüşüm yüzdesinin Avustralya’ya kıyasla önemli ölçüde daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Avustralya’da bir geri dönüşüm şirketi, pilleri bitkilerin büyümesine yardımcı olacak başka bir forma sokuyor

Pillerdeki bazı kimyasallar zehirli olsa da, bu yeni yöntem alkalin pillerde bulunan mikro yapıları alarak mahsuller için hayati besinlere dönüştürüyor. Pek çok alkalin pilde bulunan çinko, bitkilerin klorofil adı verilen bir kimyasal üretmesine yardımcı oluyor. Bitkileri yeşil yapan pigment bu ve o olmadan güneş ışığını kullanarak suyu ve CO2’yi enerjiye çeviremezler.

BİR PİL NASIL BİTKİ BESİNİ OLUR?

Benzer bir süreç, kullanılmış alkalin pilleri gıda mahsulleri yetiştirmek için toprağı zenginleştiren ürünlere dönüştüren Finlandiyalı bir şirket tarafından da uygulanıyor. Amaç pilin içeriğindeki kimyasalları mümkün olduğunca en aza indirmeye yönelik döngüsel bir ekonomi meydana getirmek.

Piller önce eziliyor, ardından filtreleme ve saflaştırma işlemleriyle cıva ve nikel gibi toksik elementler temizleniyor ve piller böylece tarım ürünleri olarak güvenli bir şekilde doğaya geri kavuşturuluyor. Bu gübre, şimdiye kadar domates, pamuk ve avokadoda kullanıldı ve iyi sonuçlar alındı. 

fapjunk