EUROPAP TEZOL’UN MERSİN’DEKİ FABRİKASI ÜRETİME BAŞLADI

15 Mayıs 2024

Europap Tezol Kağıt (TEZOL) tarafından Mersin’de kurulan yeni kağıt fabrikası üretime başladı.

Europap Tezol’un Tarsus 2. Organize Sanayi Bölgesi Gelişme Alanı sınırları içerisinde yer alan mevcut fabrikasının yanına yapılan yeni tesis üretime başladı. Şirket, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Özel Durumlar Tebliği gereği yaptığı açıklamada, yeni fabrikanın 1 Aralık 2023 tarihinde üretime başladığını bildirdi. Yeni fabrika, Mersin-Tarsus 2.Organize Sanayi Bölgesi Gelişme Alanı’nda mevcut fabrikanın yanında yer alıyor. Tezol, yeni fabrika yatırımının 2022 yılı genel kurul toplantısında ve 3 Eylül 2021 tarihli izahnamesinde gündeme geldiğini hatırlattı.

Europap Tezol Kağıt, Mersin’deki entegre üretim üssünde Toscotec tarafından tedarik edilen AHEAD 2.2S temizlik kağıdı makinesi ile kapasiteyi artıracak. AHEAD 2.2S makinesi 2.920 mm sac kesme genişliğine, maksimum 2.100 m/dk çalışma hızına ve yıllık 40.000 tonun üzerinde üretim kapasitesine sahip.

Europap Tezol Kağıt CEO’su Ersin Tezol, “Üretim kapasitemizi genişletmemiz için en ileri teknolojiyi uygun maliyetli bir fiyata gerektiriyordu. Toscotec’in teknolojisi, şirketimizin katı çevresel gereksinimlerini ve süper birinci sınıf markalarımızın yüksek kalite standartlarını, özellikle yumuşaklık ve el hissi için karşılamak için en iyi seçimdi.” açıklamasını yaptı.
 

Europap Tezol Kağit Fabrikalar Müdürü Ahmet Şenyaşa , “Projenin tamamı boyunca Toscotec ile yapılan iş birliği çok olumluydu. Bu son teknoloji ürünü temizlik kağıdı serisinin, özellikle süper birinci sınıf markalarımızın yumuşaklığı ve ele verdiği his açısından, müşteri tabanımızın yüksek kalite standartlarını karşılamamıza olanak sağlayacağından eminiz.” şeklinde konuştu.

Toscotec Satış Müdürü Matteo Giorgio Marrano ise şunları söyledi: “Bu kağıt mendil makinesinin yüksek enerji verimliliği, Toscotec’in son nesil tasarımı olan TT NextPress ve TT SYD’nin, otomatik dengeleme sistemiyle donatılmış TT Davlumbazlarla birleştirilmesiyle sağlanıyor. Europap Tezol, bu ileri teknolojinin avantajlarından hem enerji tasarrufu hem de üstün kalite açısından yararlanacak. Bu başarılı projeyle Toscotec, EMEA pazarındaki varlığını güçlendirme yolunda bir adım daha atıyor.”  

fapjunk