Evsel Atığı İşleyerek Yakıt Üretecek

11 Temmuz 2021

Afyonkarahisar Belediyesi, kentte toplanan evsel atıkları, Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisi’nde işleyerek yakıta dönüştürecek.

Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği (AFÇEBİR) Entegre Katı Atık Bertaraf Tesislerinde, bugüne kadar yaklaşık 2 milyon ton atığı işleyerek ekonomiye kazandıran Afyonkarahisar Belediyesi, geri dönüşümden elde ettiği elektrik ile yaklaşık 20 bin konutun ihtiyacını karşıladı.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “Tesislerimiz sayesinde Afyonkarahisar’da vahşi depolama alanı kalmadı, eskiden çöp olarak görülen, çevre ve canlı yaşamına tehdit olan atıkları şimdi ekonomik bir değer haline getirdik. İlçe belediyelerimiz ile İl Özel İdaresinin de üyesi olduğu AFÇEBİR’in tesislerinde, sekiz katı atık aktarma istasyonu ve bir katı atık bertaraf tesisi bulunuyor. Bu yıl içinde devreye alacağımız Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisinde de ayrıştırdığımız çöplerden yakıt üreterek ekonomik ürün haline getireceğiz” dedi.

Zeybek, “Ayrıştırılan organik atıklar, Biyometanizasyon Tesisinde fermantasyonla biyogaza dönüştütülerek elektrik üretiliyor. İnorganik atıklar ise tamamlanmak üzere olan Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisine gönderilerek yakıt üretilecek. Bu tesiste üretilen yakıt ithal kömür yerine kullanılan ürün haline getirildikten sonra yeniden yakıt yakma tesislerinde kullanılacak. Tüm bu işlemler sonucu evsel katı atıklar da değerlendirilmiş, geri kazanımı yapılarak ekonomiye geri kazandırılmış olacak.” açıklamasını yaptı.