Gaziantep’in Atıkları Enerjiye Dönüşüyor

20 Ocak 2024

Gaziantep’te hayata geçirilen Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi, günde bin 600 ton çöpü enerjiye dönüştürerek ekonomiye can veriyor.


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve İller Bankası iş birliğinde Avrupa Birliği tarafından 2022 Temmuz ayında hayata geçirilen Mekanik Biyolojik Ayrıştırma Tesisi, enerji üretimi geri dönüşüm tekniği ile ekonomiye can veriyor. 40 çalışanın ve robot makinaların görev yaptığı tesis bünyesinde organik atıklar, ambalaj atıkları ve RDF atıkları olmak üzere üç çeşit atık işleniyor. Atıklardan 12 megavat elektrik üretimi sağlanıyor.

Gaziantep’te bulunan ayrıştırma tesisinde günde bin 600 ton evsel atıktan enerji üreterek ekonomiye katkı sağladıklarını ve ilerleyen süreçte kapasiteyi arttıracaklarını belirten tesis yöneticisi Cemil Efil, “Tesisimizde günlük ortalama 200 ton civarında ve iki vardiya da atık kabulü yapmaktayız. İlerleyen zamanlarda 400 ton kapasiteye çıkartacağız. Projemizin ikinci etabında ise bin 600 ton çöp üreten Gaziantep ilinin çöpünün tamamını mekanik biyolojik ayrıştırma tesisinde işleyeceğiz.” dedi.

Efil, “Evsel nitelikli katı atıklar üç ana forma ayrılıyor; organik atıklar, ambalaj atıkları ve RDF (atıktan tüketilmiş yakıt) ürünleri elde ediyoruz. Organik atıklardan elektrik üretimi gerçekleştiriyoruz. Gaziantep’te toplanan çöplerden anlık olarak 12 megavat elektrik üretiliyor. Ambalaj atıklarından tekrardan geri kazanım tesislerine ulaştırıyoruz. RDF dediğimiz ürün cinsini de alternatif yakıt olarak kalorifik yakıta ihtiyacı olan fabrikalara ulaştırıyoruz.” diye konuştu.