Gıda Atıklarını Yüzde 50 Azaltacaklar

23 Nisan 2021

Birleşmiş Milletlerin 17 kalkınma hedefi arasındaki “atıkların azaltılması” konusunda çalışan uluslararası “10x20x30 Gıda Kayıp ve Atıkları ile Mücadele Girişimi”ne katılan Metro Türkiye, 20 tedarikçisi ile birlikte 2030’a kadar gıda atıklarını yüzde 50 oranında azaltmayı hedefliyor.

Hedefe ulaşmak için Metro’nun Global Accelerator programı desteğinde Fazla Gıda ile birlikte tedarikçilere eğitimler verilecek ve tedarikçiler 2021 yılının Haziran ayın- dan itibaren gıda atıklarını azaltma hedefine ulaşmak için çalışmalara başlayacak.

Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng şunları söyledi: “Gıda atığıyla mücadele sürecimizi üç adım üzerine inşa ettik. İlk adımı kendi operasyonlarımızda gıda atığını azaltan projelere başlayarak attık ve bugüne kadar 800 tona yakın gıdayı çöp olmaktan kurtararak ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. İkinci adımda sektöre öncülük eden ve geniş kitlelere yaydığımız bilinçlendirme projeleri ile gıda atığına karşı mücadele ettik. Üçüncü adımı atarak gıda atıklarını tedarik zincirinde de azaltabilmek amacıyla Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) tarafından yürütülen 10x20x30 Gıda Kayıp ve Atıkları ile Mücadele Girişimi’ne katıldık.”

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, projeye dahil olmaları ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu: “Dünyanın ortak sorunu haline gelen gıda atığı özelinde yapılan her çalışmanın kapsamı ne kadar geniş tutulursa o kadar etki yaratacağı düşüncesindeyiz. Geleceğimize yaşanabilir bir dünya bırakmak adına yapılan bu kıymetli çalışmada Reis olarak yer almaktan dolayı gurur duyarız.”