Giysiler Yakılmayıp Dönüştürülüyor

6 Ocak 2021

İsveçli Södra, giysilerin geri dönüşümü konusunda büyük bir gelişme kaydettiklerini iddia ediyor.

Södra’nın başkanı ve CEO’su Lars Idermark, küresel giyim ve tekstil üretiminin sadece ihmal edilebilir bir kısmının geri dönüştürülebildiğini söylüyor. Ancak Södra Once More, pamuk ve polyester liflerini her yerde bulunan polikoton karışımlarından ayırmak için bir yöntem geliştirdi ve bunların yeniden kullanılmasını sağladı.

Pamuk ve polyester ayrıldığında pamuk yeniden kullanılıyor ve yeni, biyolojik olarak parçalanabilir malzemeler yapılması için çevre dostu ahşaptan elde edilen tekstillerle karıştırılıyor. “Neredeyse her şey çöp sahasına veya yakılmaya gönderiliyor.” diyen Idermark, bu adımın üretilen işlenmemiş elyaf miktarını azaltarak ve zaten var olanların yakılmasını önleyerek iklim krizi konusunda önemli bir adım olma potansiyeline sahip olduğunu da ifade ediyor.

Södra Cell Bioproducts Başkanı Johannes Bogren, “Şimdi, tekstil elyaflarının döngüsel akışlarını sunarak moda ve tekstil endüstrisi için haritayı yeniden çiziyoruz. Bir süveter artık tekrar süveter olabilir. Bizim için büyük bir gün ve ortaya çıkan döngüsel biyoekonomi için de eşit derecede büyük bir gün.” diyor.