Hafif Cam Üreterek Çevreye Katkı Sağlıyorlar

6 Ocak 2021

Ciner Grubu CEO’su Gürsel Usta, Bozüyük’te 3. fırının 2021 sonunda üretime geçmesini planladıklarını; Belçika, İngiltere, ABD, Slovenya’da da yatırımları olacağını söyledi.

Ciner Grubu CEO’su ve Kazan Soda Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Usta, Türkiye pazarının yüzde 60’ına maden suyu şişesi ürettiklerini toplamda da yüzde 22 pazar payına sahip olduklarını belirterek, “Maden suyunda artış yüzde 30 olurken genelde sektör bazında yüzde 20’ler civarında bir artış oldu. Bunun bir kısmı ihracat kaynaklı oldu. Özetle, pandemi dönemi, cam ambalaj sektörünün geliştiği bir dönem oldu.” dedi.

Şişe hafifletme teknolojisiyle alıcıların da avantaj yakaladığını vurgulayan Usta, “Kurduğumuz cam ambalaj tesisleri, 2 tane fırın; Türkiye pazarında yüzde 22’lik paya sahip ancak dünyada açık ara en iyi tesislerden bir tanesi. Bağımsız bir kuruluş olan American Glass Research tarafından da dünyadaki en iyi üretim tesislerinden biri olarak seçildi. Biz ekibimizle şu anda dünyada 200 gram üretilen alkollü içecek şişesini 180 gram olarak üretebilen ilk ve tek firmayız.

Yani yaptığımız hafifletme ile 40 bin ton şişe daha üretmiş olduk. Bunun ciddi çevresel etkileri var. Bizim Avrupa’da yaptığımız herhangi bir tesiste 1 milyar şişe ürettiğimizde, hafifletmeyle üretimin yaratacağı karbondioksit etkisi 6 milyon 700 bin kg civarında azalıyor. 100 km civarında bir alana dağıtım yapıyorsanız 7 milyon kg karbon salınımını da azaltmış oluyorsunuz. Alıcılar açısından, ton bazında bir alım söz konusu ise yüzde 10 daha fazla şişe almış oluyor. Aynı zamanda daha hafif şişelerle nakliye yaptığı zaman daha fazla mal yükleyebiliyor.” dedi.

YURTDIŞINDA YENİ YATIRIMLAR OLACAK

Yeni yatırımlardan bahseden Usta, “Bozüyük’te tesis kurduk. Bozüyük’te bir yatırım daha yapacağız. Bunun dışında Belçika, İngiltere, ABD, Slovenya’da yatırımlarımız olacak.” dedi.

“ŞİŞECAM İLE AMERİKA’DA 5,4 MİLYON TONLUK ÜRETİM YAPACAĞIZ”

Usta, “Üretime başladıktan sonra 10 yıl içerisinde dünyanın en büyük üreticisi olduk. Türkiye tarafında hem Eti Soda hem de Kazan Soda’da toplam 4,4 milyonluk kapasitemiz var. Bunu 4,7 milyon tona çıkardık. Yapacağımız yatırımlarla önümüzdeki seneden sonra 500 bin ton civarında artacak. ABD’de 2 buçuk milyon ton üretimimiz var. 1 milyon tonluk genişletme yatırımımız var. Ayrıca, solüsyon madenciliğinde ABD’de yeni yatırım planlıyoruz. Ortaklarımızdan biri olan Şişecam ile Amerika’da 5,4 milyon tonluk bir üretim yapacağız.” şeklinde konuştu.