Hurda Kağıt Fiyatları Arttı

24 Nisan 2021

ABD’li tüccarlar hurda kağıt fiyatlarının arttığını bildirse de dünya çapında ihracatçılar konteyner bulmak için mücadele ediyor.

Esas olarak karton kutu tesislerinde güçlü üretim kaynaklı, ABD’de hurda karton ve diğer toplanmış kâğıt çeşitlerinin fiyatları 2021’in başından beri bir bakıma şaşırtıcı bir gelişme gösterdi. Tedarikçiler, her ne kadar kara yolu, tren yolu ve gemi nakliyatında gecikmelerin tedariki zorlaştırdığından yakınsalar da yıla başlarken güçlü yurt içi ve yurt dışı siparişlerinin keyfini yaşadı. Bir komisyoncu, hala kasım ayında aldığı siparişler için ihraç rezervasyonlarını sağlamaya çalıştığını bildirdi.

ABD’nin dışında, hem Uzak Doğu’da hem de Avrupa’da fiyatlarda büyük artışlardan sonra, ocak ayında çoğu kağıt çeşidi için istikrarlı bir başlangıç oldu. Böyle bile olsa Endonezya ve Vietnam’da fiyatlar 5-10 dolar daha yükseldi. Fakat diğer Asya ülkelerinde durum farklıydı ve Hindistan tesisleri düşük bir talep gösterdi. Orta ve üst kaliteler öylece kaldı ve geçen aylarda fiyatlar pek artmadı. Gelecek dört ila altı hafta için tahminler, piyasaların olduğu gibi kalacağı yönünde.

Dünyanın pek çok yerinde ihracatçılar, boş nakliyat konteynerlerindeki kıtlığın esas engel olduğundan yakınıyorlar. Bir ihracatçı, normalde hacimsel olarak alım-satım yapar ve sonra konteynerleri kiralar ama şimdi tam tersini yapıyor.

Herhangi bir alım-satımdan önce konteyner olup olmadığını araştırıyor. Mart ayında konteyner azalışının artmasıyla navlun fiyatları daha da arttı. Kuzeydoğu ABD’den bir komisyoncu “Nakliyat konuları çok zahmetli.” dedi ve şöyle devam etti: “Pek çok sipariş var ama bir kamyon bulamıyorsunuz. Deniz nakliyat şirketleri boş konteynerleri mümkün olduğunca çabuk Çin’e geri götürmek istiyor. Çünkü ABD’ye gelen navlunda vurgun yapıyorlar. Geri dönen konteynerleri hurda kağıtla doldurmak için beklemiyorlar. Denizcilik şirketleri en az birkaç ay için bu konuda bir ilerleme beklenmemesini söylüyorlar.”

KONTEYNERLER BOŞ DÖNÜYOR

Rekor yüzdelerde konteyner, ABD’nin en büyük limanları olan Los Angeles ve Long Beach’den boş ayrılıyor. 2018 ve 2019’da Long Beach’den dışarı giden tüm konteynerlerin % 62’si limandan boş olarak ayrıldı. 2020 yılında, yıllık ortalama sadece %1 arttı ama yılın son dört ayı süresince ayrılan konteynerlerin %70’i boştu.

Los Angeles limanında, 2017 ve 2019 arasında her yıl için dışarı giden konteynerlerin yaklaşık %60’ı boş olarak hesaplandı. Temmuz ve aralık 2020 arasında, her ay dışarı giden konteyner- lerin yaklaşık %70’i boştu.

Şimdi Çin’in toplanmış kağıt için pazar dışında kalmasıyla, rezervasyonları sağlayabilen ABD ihracatçıları, hurda kağıdı hamur haline getiren ve Çin’in karton tesislerine gönderen Hindistan ve Tayland gibi diğer Asya pazarlarından güçlü bir talep buldular. Bununla birlikte, tüccarlar Çin’in karton tesislerine kağıt elyafı sağlamakta yetersiz kaldığını bildirdiler.

Asya pazarlarından geldiği bildirilen güçlü siparişlerle birlikte, tüccarlar ocak ayında Kuzey Amerika pazarının da çok sağlam olduğunu söyledi. Amerikan Orman ve Kağıt Birliğine göre, ABD’nin karton üretimi 2019’a kıyasla 2020’de %4 arttı ve aralık ayında 2019’un aralığına göre %3 daha fazlaydı.

FİYAT ARTTI

Bu güçlü talebin ve düşük üretimin sonucu hurda kağıt fiyatlarında bir yükseliş oldu. Tüccarlar, hurda kağıdın yurtiçi tesislerde satış fiyatının ABD’nin doğusunda ve güneyinde ton başına 150 dolar civarında oldukça yüksek olduğunu, fakat Mississippi Nehri’nin doğusundaki çoğu işlemde ton başına 100 dolar ile 120 dolar arasında bir aralıkta fiyat bulduğunu bildirdiler. İhraç edilen hurda kağıdın ton başına 170 dolara yakın satıldığı ve iki defa ayıklanmış hurda için 20-30 dolar prim ile New York limanında teslim edildiği rapor edildi. Ayıklanmış Ofis Artığı Kağıt (SOP) piyasaları aylardır ilk defa hayat buldu. Tüccarların bildirdiğine göre, ton başına 100 dolar seviyesi civarında zar zor tutunabilen geçenlerdeki tesis fiyatlarıyla, toplanan ofis kağıdının çoğu en düşük kalite gazete kağıtlarına karıştırılıyordu. SOP arzı düşmeye başladığında, bu durum SOP için taleplerini artırmak zorunda kalan temizlik kağıdı tesislerinde biraz endişe yarattı.

Sonuç olarak, ABD’nin kuzeydoğusunda ve doğu Kanada’da daha yüksek teklifler olmak üzere, ülkenin çoğu yerinde, tesiste alım-satım işlemlerinin ton başına 130 dolara kadar arttığı bildirildi. Bununla birlikte, tüccarlar genellikle SOP fiyatlarını ABD bütününde ton başına 100 dolar ile 120 dolar arasında olarak bildirdiler.