İki Milyar Ton Sera Gazı Salımını Engelledik

6 Nisan 2021

Bakan Kurum, TBMM bütçe oturumunda çevre ile ilgili aldıkları tedbirleri anlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2020 yılının tarihteki en sıcak yıl olduğuna dikkati çekerek, “2040 yılında, dünyanın hiçbir yerine kar yağmayabilir.” dedi.

Kurum, Türkiye’nin bu doğrultuda, küresel iklim değişikliğiyle mücadele için gerekli adımları attığını dile getirdi. Pansuman tedavileri değil, asıl sorunu ortadan kaldıracak adımları kararlılıkla attıklarını dile getiren Kurum, “Akdeniz havzasında yer alan ülkemiz, bugün iklim değişikliğinin sel, heyelan, fırtına ve kuraklık gibi etkilerini çok ciddi boyutlarda yaşamış ve yaşamaya da halen devam etmektedir. Bu afetler nedeniyle daha fazla kayıp yaşanmaması için 541 maddelik ulusal, 7 bölgemiz için de 133 maddelik bölgesel iklim değişikliği planlarımızı uygulamaya koyduk.” diye konuştu.

Belediyelerle el ele verip şehirleri çevreyle, doğayla daha uyumlu hale getireceklerini belirten Kurum, “İşte, 2017 yılında Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin başlatmış olduğu Sıfır Atık Projemiz, ülkemiz ve dünyamız için atılan en büyük, en kıymetli adımdır. Bugüne kadar 58 bin kurum ve kuruluş binamızda sıfır atık sistemimizi kurduk. 17 milyon tonun üzerinde değerlendirilebilir atığı yine geri dönüşüme kazandırdık. 17 milyar TL ekonomik kazanç, 343 milyon ton metreküp su tasarrufu sağladık. İki milyar ton sera gazı salımını engelledik. Plastik poşet kullanımını yüzde 80 oranında azalttık ve 190 bin ton plastik atığın oluşumunu engelledik. İnşallah 2023 yılına kadar tüm Türkiye’de Sıfır Atık Sistemi’ni kuracağız.” dedi.

Bakan Kurum, geri kazanım oranını yüzde 35’e çıkararak, geri kazanım sektörünün ham madde ihtiyacını kendi kaynaklarından sağlayacaklarını söyledi.

Kurum, 2020 yılında, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla 34 bin çevre denetimi yaptıklarını ve tesislere 227 milyon TL idari para cezası uyguladıklarını ifade etti. Kurum, son 18 yılda, İller Bankasıyla, yerel yönetimlere 118 milyar lira finans desteği sağladıklarını kaydetti.