“İKİNCİ EL GİYSİ İTHALATI GÜVENLİDİR”

30 Ağustos 2020

Dünya çapında birçok ülke, korona virüsü korkusu nedeniyle ikinci el kıyafet ithal etmeyi bıraktı. BIR ve EuRIC “gerçekte bu yolla bulaş riskinin çok düşük olduğunu” savunuyor.

BIR Başkanı Tom Bird, 2. el giysi ithalatından çekinen hükümetler için, “Hükümetlerin, liman işçileri ve kullanılmış tekstil malzemelerinin daha ileri işlemesi ile uğraşan işçileri korumak istediklerini anlasak da, bu işçilerin ticarete konu olan bu mallara temas yoluyla enfekte olma ihtimali düşüktür. COVID-19’un düşük çevresel istikrarı ve deniz taşımacılığının Avrupa’dan Afrika veya Asya’daki nihai pazarlara ortalama yolculuk süresi neden iyle Covid-19 riski olası değildir.” açıklamasında bulundu.

BIR ve EuRIC, virüsün yüzeyler üzerinde kalabileceği süren in kâğıt için 3 saat, karton için 24 saat; ahşap ve kumaş için 2 gün; paslanmaz çelik için 2-3 gün; plastik için 3 gün; kâğıt para ve cam için 4 gün ve cerrahi maskeler için 7 gün olduğunu belirtirken, “Hâlihazırda mevcut olan kanıtlara dayanarak, ihraç edilen kullanılmış giysilerin COVID-19’u iletmesi pek olası değildir.” diyor. Her iki kuruluş da, ek bir önlem olarak, kullanılmış kıyafet satın alan herkes in giysiyi ilk kez giymeden önce sabun ve su ile yıkamasını öneriyor.