İKLİM İTTİFAKINDAN DÜNYAYA ÇAĞRI

8 Mayıs 2024

İklim Liderleri İttifakı tarafından hazırlanan yeni rapor, Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşmak için işletmelere ve hükümetlere karbon emisyonlarını daha da azaltma çağrısında bulunuyor.

Küresel emisyonlar şu anda yılda %1,5 oranında artmakta. 1,5 derece hedefini yakalayabilmek için emisyonların 2030’a kadar her yıl %7 oranında düşmesi gerekmekte. İklim Liderleri İttifakı, net sıfır ulusal ve kurumsal taahhütlere ulaşmak ve adil bir geçiş sağlamak için işbirliği ve ‘çarpıcı eylem’ gerektiğini söylüyor. İttifak ayrıca açık bir mektupla fosil yakıtların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması ve yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması da dahil olmak üzere emisyonların azaltılması için gereken politika ve eylemlerin altını çiziyor.

Şirketler son yıllarda önemli ilerlemeler kaydetti. Bilimsel temelli 1,5°C hedeflerine yönelik taahhütleri olan şirketlerin toplam sayısı 2020 sonu ile Ağustos 2023 arasında altı kattan fazla arttı. Bununla birlikte, dünyanın en büyük 1.000 şirketinin %20’sinden daha azı bu tür bir hedef belirledi ve neredeyse %40’ının hiçbir net sıfır taahhüdü yok.

Raporda, 1,5°C sınırını ulaşılabilir kılmak için yakın vadeli bazı öncelikler ortaya konulmakta:

-Daha cesur, daha hızlı ulusal taahhütlerin ve eylemlerin önü açılmalı.

-Karbon fiyatlandırma ve sınır vergileri yaygınlaştırılmalı. Doğa, tarım ve gıda alanlarındaki eylemler desteklenmeli.

-Yüksek etkili teknolojilerin ve gerekli altyapının kitlesel olarak ölçeklendirilmesi için teşvikler güçlendirilmeli.

Dünya Ekonomik Forumu’nun kolaylaştırıcılığını üstlendiği CEO İklim Liderleri İttifakı, toplam gelirleri 4 trilyon doları aşan ve 12 milyon çalışanı temsil eden, farklı endüstri sektörleri ve bölgelerden 120’den fazla üst düzey şirketten oluşmakta.

fapjunk